Jako všichni deváťáci i oni mají předmět rodinná výchova. Jejich učitel Vladislav Koval zvolil netradiční způsob výuky. Vodí je do banky, k soudu, nechá je fiktivně shánět a zařizovat byt. Protože je zároveň zastupitelem Ostravy-Vítkovic, zařídil, aby si mohli na vlastní kůži prožít svatbu. Tři páry také nanečisto oddal, s „novomanžely“ a dalšími hosty pak uspořádal malou hostinu v ostravském hotelu Imperial. To aby se mladí lidé naučili stolovat a společensky se chovat.

„Učit dospívající děti rodinnou a sexuální výchovu tak, aby učitele brali a zároveň si z předmětu něco do života odnesli, je těžké. Proto vymýšlím takovéto akce. Děti jsou perfektní, prostě skvělé. Chtěl jsem, aby se svatby nebáli, aby si uvědomili, že nejde jenom o obřad, ale že manželství je také závazek, láska a odpovědnost,“ říká Koval.

Zdá se, že i jeho svěřenci včerejší svatbu nebrali jen jako žert. Nevěsty sehnaly svatební šaty, ženichové v oblecích zařídili květiny i prstýnky. Přišli svědkové a rodiče - do těchto rolí se vžil zbytek třídy 9. A. I na úřadu se všichni k mladým lidem chovali tak, jako by se vše odehrávalo ve skutečnosti. Matrikářka vítkovické radnice Milena Pacnerová dávala potřebné pokyny, hrál se svatební pochod, oddávající pronesl řeč. Došlo i na přípitek čistou vodou a „novomanželský“ polibek.

„Se svatební nocí máte smůlu, ještě vám nebylo patnáct,“ důrazně a se smíchem upozorňovali novomanžele spolužáci. „Také se chci jednou vdát, mít manžela a děti. Ale teď je na to ještě dost času. Nejdřív škola,“ přála si jedna z nevěst Michaela Lukšíková. Včera si „vzala“ svého spolužáka Tomáše Serafina. I on v budoucnu plánuje klasickou, velkou svatbu.