Kvůli přerostlé trávě skončil včera ve funkci vedoucího odboru dopravy a komunálních služeb v Ostravě-Jihu Stanislav Rucký. Rezignoval. Tvrdí, že to však udělal pod nátlakem, že se stal obětním beránkem, který problém nezavinil. To odmítá místostarosta obvodu Radim Miklas (ODS), který je za údržbu zeleně od loňského podzimu odpovědný.

Kosení podle něj zdržely komplikace s výběrovým řízením na firmu, jež má o trávu na Jihu pečovat. Prohlásil, že soutěž byla kvůli špatné práci úředníků vyhlášena opožděně. Když se po jejím uzavření jeden z neúspěšných účastníků řízení odvolal, komplikace byly na spadnutí. „Radnice nemohla sepsat smlouvy s vítěznými firmami dřív, než skončí spor s odvolávající se firmou,“ vysvětlil Miklas příčiny toho, že tráva na 350 hektarech plochy vyrostla do obřích rozměrů a nikdo se o ni nestaral.

Stanislav Rucký se však obhajuje, jeho oddělení prý pracovalo, jak mělo. „Protože firmám, které se v obvodě staraly o zeleň, končila smlouva 31. prosince, už loni na podzim jsem připravil pro radní podklady pro nové výběrové řízení. Miklas to věděl. Od něj přišel pokyn, abych návrh v dohodnutém termínu radě nepředkládal, protože se bude měnit zadání,“ oponuje Rucký s tím, že úředník nerozhoduje, jen plní úkoly. „Bohužel místostarosta to využil jako záminku k tomu, aby se mě zbavil,“ prohlásil Rucký. Za svým odvoláním vidí jako člen KDU-ČSL spíše politiku.

„Nelíbí se mi, jak se naše personální záležitosti řeší v médiích. Více se k tomu nebudu vyjadřovat. Chci jen říci, že ani jednou jsem se nedotkl politické příslušnosti pana Ruckého. Nejde o politickou záležitost, nýbrž o profesní. Odbor, který pan Rucký řídil, dělal profesní chyby,“ argumentoval Miklas.

K tomu, že odbor dopravy a komunálních služeb chyboval, se přiklání i místostarosta za ČSSD Karel Sibinský. „Politiku v tom vůbec nehledám. Kolega Miklas zřejmě došel k závěru, že odbor nezvládá svou práci tak, jak by měl, a nechal odvolat jeho šéfa. Je to plně v jeho kompetenci. Že tam bylo zřejmě něco v nepořádku, svědčí i fakt, že dodnes nemáme například uzavřenu zimní údržbu,“ podotkl Sibinský. Do případu nechce nijak zasahovat. „Není to v mé kompetenci, navíc jsem na úřadu delší dobu nebyl, čerpal jsem studijní volno. Pamatuji si však, že pan Rucký připravil podmínky pro výběrové řízení. Bylo v něm tolik nedostatků, že smlouvy radní odmítli schválit a vrátili mu je k přepracování,“ řekl Sibinský.

Opoziční zastupitel za KSČM a Miklasův předchůdce ve funkci Karel Gavenda si myslí, že svádět veškerou odpovědnost na úředníky je dost nesmyslné. „Jsem přesvědčen o tom, že chyba byla na obou stranách, jak na úřednících, tak i na samosprávě. Politiku v tom však nevidím. Lidem je jedno, jestli kosí černí nebo modří, chtějí mít prostě pokoseno,“ konstatoval Gavenda.