Přitom loni v květnu hasiči vyjeli jen v sedmi případech. Loni poprvé zasahovali 12. května, letos už 2. května. Nyní od začátku června do včerejšího dne odchytili včelí roje ve 27 případech, loni to bylo za stejné období 24 výjezdů. „Likvidace včelích rojů se provádí na místech, kde je větší shromažďování osob, a kde tedy hrozí nebezpečí, jako jsou školy, školky, zdravotnická zařízení a úřady,“ uvedl operační důstojník ostravského centra tísňového volání Stanislav Sovinský.

„Nedají se likvidovat včelí roje, které letí. Vždy se musí u včel počkat, až roj sedne. Teprve potom je možné sebrat ho,“ dodal. Na likvidaci včelích rojů je určena speciálně vyškolená jednotka hasičů z Ostravy-Hrabůvky, která má technické vybavení pro sběr a případnou likvidaci rojů. Na území města mají hasiči vytypováno také šest dalších jednotek sboru dobrovolných hasičů, které v těchto případech zasahují také.

Hasiči roje včel sbírají a na odlehlém místě je vypouštějí do přírody. „Spolupracujeme také se včelaři. Když se přihlásí, tak se jim roje předávají. Musejí si včely nechat vyšetřit, jestli nejsou nakaženy, aby si nenakazili svá včelstva,“ dodal operační důstojník.

Hasiči vyjíždějí také k odchytu rojů vos a sršňů. Tento bodavý hmyz čeká – na rozdíl od včel - zpravidla chemická likvidace. Vosy a sršni zaměstnávají hasiče až do podzimu. Naopak začátek léta je bohatší na výjezdy hasičů k ulétlým rojům včel.