Jednodenní síťové jízdenky Českých drah pro konkrétní kraj budou stát 130 korun pro jednu osobu a 260 pro skupinu dvou až pěti cestujících. „Tato jízdenka má ambici nalákat lidi na výlet. Nebude na dojíždění do práce. Chceme nalákat lidi, aby se podívali po kraji po kulturních památkách a jezdili na výlety,“ uvedl náměstek pro osobní dopravu generálního ředitele Českých drah Jiří Kolář.

Dráhy tyto jízdenky zavádějí po dohodě s krajem. „Kraj samozřejmě tuto iniciativu vítá,“ uvedl náměstek moravskoslezského hejtmana Pavol Lukša. Konkrétně v Moravskoslezském kraji budou tyto jízdenky přesahovat také do železničních stanic ležících v jiných krajích - do Hranic na Moravě, Valašského Meziříčí a Olomouce po trati 310 směrem od Bruntálu.

Dráhy uvedou do prodeje od 10. června také jednodenní síťové jízdenky ČD Net s platností pro celou republiku. Tato jízdenka bude jednu osobu stát 390 korun, pro skupinu dvou až pěti cestujících 780 korun. Jejich použití bude možné bez omezení v osobních a spěšných vlacích, rychlících a expresech, s příplatkem pak ve vlacích EC, IC a SC.

Od 10. června se rozšíří také integrovaný dopravní systém o tři železniční tratě, a to Opava-východ - Hradec nad Moravicí, Opava-východ - Jakartovice a Odry - Budišov nad Budišovkou. České dráhy chtějí v Moravskoslezském kraji zlepšit také spojení s Polskem zavedením nového vlaku na trati Ostrava - Katovice. Začít jezdit by mohl od konce letošního roku.