Památník je vysoký dva a půl metru. Je tvořen deskou a šesti prostorově oddělenými segmenty na tyčích. Při pohledu zpovzdálí přes desku se tyto segmenty opticky spojí do tvaru Davidovy hvězdy.

To ale před několika roky přestalo platit. Při poslední rozsáhlé opravě přednádražního areálu totiž došlo k posunu tyčí. „Při pohledu od pamětní desky to již nevytvářelo Davidovu hvězdu,“ řekla už dříve Deníku předsedkyně Židovské obce Ostrava Milena Slaninová s tím, že památník byl navíc poškrábaný a poškozený od vandalů.

Povodně, 11. července 1997, Ostrava-Koblov.
Povodeň 1997 v Ostravě, podívejte se po čtvrt století na exkluzivní fotogalerii

Vše vyšlo najevo již v roce 2019, kvůli administrativním a covidovým komplikacím však opravy bylo možné uskutečnit až letos. „Zjistili jsme to už v roce 2019 při osmdesátém výročí transportu do Niska. Získali jsme i dary na opravu. Ale ten přednádražní prostor byl opravován z prostředků Evropské unie a nesmělo se do toho pět let zasáhnout. A v té době ještě neuběhlo těch pět let. Tak jsme museli počkat. A do toho přišel covid a další komplikace,“ doplnila Milena Slaninová. Další časovou prodlevu způsobilo vyřizování potřebných formalit a povolení.

Povodně v roce 1997 v Opavě.
Střípky z povodní: rabovalo se ve velkém, překupníci i záhadná smrt seniorky

Památník se po demontáži dočkal opravy kovových částí a nástřiku, následně byla provedena jeho instalace. Na renovaci přispěl ostravský magistrát i obvod Moravská Ostrava a Přívoz. „Velice si ceníme, že na svém území máme tak významný památník a chceme být v jeho renovaci nápomocni,“ uvedla mluvčí obvodu Barbora Kopcová.

Památník byl slavnostně odhalen v říjnu 2009 u příležitosti 70. výročí prvního transportu Židů v Evropě z Ostravy do Niska nad Sanem.