Název může trochu klamat, na rozdíl od klasických bruslí totiž nejsou ideální na led, tato novinka je alternativou za lyže, i když třeba hokejisté se na nich prý cítí jako doma. Pro koho dalšího jsou vhodné?

"Je to ideální pro začátečníky, jednodušší na učení. Pokud chci změnit směr, reagují hned, mají i menší radius. Než reálně zatočí lyže, člověk nabere rychlost a začne panikařit," vysvětluje Daniel Fajmon, který předvedl novinku na ostravské Skalce.

Se sněžnými bruslemi se navíc dá velmi rychle sžít.

Další výhoda? Skladnost

"Během hodinového kurzu nebo i samovýuky lze klidně sjet černou sjezdovku, na normálních lyžích byste k tomu potřeboval jako začátečník pár dní. Pokud si tedy někdo chce jakkoli užít pobyt na horách, je to nejjednodušší volba," přibližuje instruktor.

"Pokud se někomu nechtějí tahat hůlky, lyže a všechno možné od auta, je to určitě mnohem pohodlnější. Pro celou rodinu prostě sbalím čtyři páry bot," usmívá se Fajmon.

I přes teplejší počasí si "sled dogy" během nedělního dopoledne na Skalce vyzkoušely desítky lidí. 

Sled Dogs skates (sněžné brusle) ve Skalka family park, 2. února 2020 v Ostravě.

"V Čechách organizujeme i závody a různá setkání, snažíme se utvořit komunitu kolem tohoto nového sportu. Není to jen tak, že bychom prodali boty a měli hotovo," vypráví jeden ze dvou tuzemských certifikovaných instruktorů.

První mistrovství republiky

O tom, že se tento sport rozvíjí, svědčí i konání prvního mistrovství republiky - 22. února v Rejdicích. Soutěží se ve freestylu, kdy závodníci dělají na sněžných bruslích různé triky, a ve čtyřčlenných závodech podobných například skikrosu.

Pokud vás tento způsob zimních radovánek zaujal, na Skalce máte možnost si novinku vypůjčit. Přímo na místě na dvě hodiny za 200 korun.

A kdybyste chtěli vyjet do pořádných hor, cena je 500 korun za první den a za každý další 200. Za zkoušku to určitě stojí.