Od 1. listopadu do 31. března platí podle silničního zákona povinnost užívání zimních pneumatik v případě souvislé vrstvy sněhu, námrazy, nebo pokud lze takovou situaci předpokládat. Od 1. dubna lze tedy bez hrozby sankcí jezdit na letních pneumatikách. Policisté a odborníci však nabádají k obezřetnosti. Více než datum je pro výměnu pneumatik důležité počasí. „Přezutí je nutné pečlivě zvážit. Lze tak předejít mnoha nepříjemnostem. Někdy je lepší na zimních pneumatikách jezdit i část dubna. A letos taková situace nastala. Stačí se podívat z okna," potvrdil zástupce vedoucího ostravského inspektorátu Petr Görlich.

Jako mezní teplota pro výměnu zimních pneumatik za letní je uváděno sedm stupňů Celsia. „Teplota by se ale nad 7 °C měla pohybovat dlouhodobě. Při příliš brzkém přezutí by totiž řidiče mohly nepříjemně překvapit příležitostné ranní mrazíky, které jsou na začátku jara ještě poměrně časté," upozornil Jan Foltán z internetového obchodu Kupuj pneu.

Lidé zatím s přezouváním pneumatik nespěchají. „Teď je prakticky mrtvo. První motoristé přijeli tak před čtrnácti dny, kdy se oteplilo. S návratem mrazu a sněhu to ale ustalo. Postupně ale bude zájem narůstat. Jaro bývá tradičně klidnější než podzim, kdy všichni chtějí přezout s prvním sněhem. Jarní výměna pneumatik je rozložena na několik týdnů. Navíc řada motoristů dojíždí zimní pneumatiky i v létě. Takže nezažíváme takový nápor jako před zimou," řekl Josef Navrátil, majitel pneuservisu z Moravské Ostravy.