Prostřednictvím webových kamer hrají například on-line turnaje v šipkách, které v poslední době zažívají boom, stoupá návštěvnost serverů zaměřených na šachy a další hry. 

Pohled na chatu na Prašivé.
Chata Prašivá funguje v omezeném provozu a bojuje o nové, šetrnější vytápění

„Pracuji v režimu home office, takže kromě rodiny nikoho nepotkám. Jsem přihlášený na šachový server, kde není problém někoho vyzvat ke hře, mám rozehráno i několik partií. S protihráči se dá i žertovně chatovat,“ řekl Deníku muž z Ostravy, který pod přezdívkou Houbař figuruje na jednom ze šachových serverů.

Zahálet nemusejí ani ti, kteří před cvičením mozkových závitů dávají přednost fyzické námaze.

LEKTORKA nyní vede kurzy z obrazovek.
Kurzy pole dance v Ostravě jedou dál, cvičí se doma, bez roušek, po internetu

Fitness centra svým klientům nabízejí cvičení „na dálku“, zasílají tréninkové plány a podobně. Na své si prostřednictvím internetu přijdou i milovníci kultury. Muzea lákají na virtuální prohlídky, navštívit lze i digitální knihovny.

NÁKUPY

Na internet se v posledních týdnech přesunulo nakupování. Velký zájem byl o lékárenské zboží – k největšímu nárůstu došlo v Moravskoslezském kraji, a to o 420 procent. 

Senioři při nákupech v supermarketu Globus v Ostravě.
Radost, vztek i uvědomělost. Podívejte, jak to vypadá, když nakupují senioři

Několikanásobné zvýšení poptávky evidují obchodníci také u deskových her, o stovky procent stouply i prodeje šicích strojů a materiálu pro výrobu roušek. Lidé ve velkém objednávali i plynové masky.

„Jedničkou“ se staly dezinfekční a hygienické prostředky, u kterých meziroční obrat stoupl o 10 200 procent. „Mezi tento sortiment, jehož prodej se v e-shopech v posledních týdnech meziročně zvýšil o více než deset tisíc procent, patří například mýdla a další prostředky pro hygienu rukou. Spadají do něj i různé čisticí prostředky do domácnosti, u kterých jsme zaznamenali nárůst o 420 procent. Prodeje ostatní drogerie vzrostly zhruba o 350 procent,“ uvedl Miroslav Uďan ze společnosti Shoptet. V internetových obchodech se daří i domácím pekárnám. 

Nová instalace od Jacquese Callota (kreslíř a rytec) v GVUO (Galerie výtvarného umění v Ostravě), 20. ledna 2020 v Ostravě.
Galerie výtvarného umění Ostrava zve na virtuální archiv a prohlídky

Nárůst internetového prodeje zaznamenaly i obchody, které mohou mít otevřeny své kamenné pobočky. Jde především o prodejny se zahradnickým a podobným zbožím. Zákazníci před osobní návštěvou z bezpečnostních důvodů dávají přednost objednávkám v e-shopech a dovozu domů.

Ostravští strážníci mimo jiné kontrolují, zda lidé dodržují nařízení o zakrývání úst a nosu.
Kontroly roušek. Hříšníků jsou desítky, jeden dokonce plival přímo v obchodě
Čtvrtá březnová neděle (odpoledne) na Lysé Hoře a v jejím okolí.
DENÍK BYL NA LYSÉ HOŘE: královna Beskyd nyní patří solitérům a párům

Text foto: