Leželi jste před čtyřiceti lety ve fifejdské nemocnici a teď potřebujete nějaký údaj ze své zdravotnické dokumentace? Chcete znát detail z ambulantního vyšetření před pěti lety či přesnou hodinu narození, abyste si mohli nechat vytvořit horoskop? I takové informace můžete získat. Stačí k tomu občanský průkaz a rodné číslo. Žádaná data vyhledají pracovnice nově otevřeného archivu Městské nemocnice Ostrava. Převážně však pracují pro potřeby lékařů, případně policie a soudů.

Stavbu za téměř pětatřicet milionů korun, která začala loni v červenci a skončila v letos únoru, financovalo město Ostrava ze svého rozpočtu.
„Podle nových předpisů musíme také sto let uchovávat rentgeny a zdravotní dokumentaci u dědičných chorob a všeho, co se týká krve. Jsme schopní vyhovět i pacientovi, který si přesně nepamatuje, na kterém oddělení se léčil, kdy podstoupil zákrok. Odpovíme i těm, kteří nevědí, jestli byli hospitalizovaní u nás, nebo v jiné nemocnici,“ uvedla vedoucí správního oddělení Městské nemocnice Ostrava Milena Straňáková.

Z nového pracoviště má stejně jako ostatní zaměstnanci radost. „Doposud jsme dokumentaci skladovali podobně jako ve filmu s Vlastou Burianem, v katakombách ve sklepě. Tohleto je pro nás opravdu království,“ tvrdí Straňáková.

Mnozí si řeknou – šanony a regály za miliony… Co je na archivu tak drahého, že stál tolik peněz? „Spisovna je postavena podle nových zákonných ustanovení. Musí splňovat velké nároky na bezpečnost. Tady hrozí největší nebezpečí požárů, musí tu být klimatizace, určitá teplota a vlhkost tak, aby spisy vydržely, vše se neustále monitoruje. Také musí být zajištěno, aby informace z dokumentace nemohl nikdo zneužít. Musíme zajistit ochranu dat a osobních údajů,“ vysvětlil ředitel nemocnice Jan Zháněl.

A proč je nutné dlouhá léta schovávat papíry, když se dnes mnohé řeší elektronicky? „Ze zákona musí být data kromě elektronické podoby uchovávaná v listinné formě,“ řekl Zháněl.