Zatímco v předchozích čtyřech volbách v Ostravě vítězili s jasným náskokem, po uplynulém volebním víkendu se musejí sklonit před novým vítězem – sociálními demokraty. S nimi však s největší pravděpodobností opět uzavřou velkou koalici a jejich spoluvláda nad městem tak bude pokračovat…

Výsledky voleb byly pro ODS velkým zklamáním, přesto je brali s nadhledem. Místo truchlivých výrazů přetrvával na tvářích mnoha členů strany, kteří přihlíželi neblahému vývoji v Modrém domě na Sokolské třídě, úsměv. Občanští demokraté nakonec získali 18,5 procent hlasů a obsadili dvanáct zastupitelských křesel.

„Úspěch to není, ale na druhou stranu ODS v Ostravě nedopadla zase tak špatně, jako v jiných městech kraje,“ mírnil zklamání lídr kandidátky Dalibor Madej. Příčinou neúspěchu podle něj jednoznačně byla reakce občanů na nepopulární reformy současné vlády. „Mojí prioritou zůstává posunout tohle město kupředu. Zda budeme opět v koalici s ČSSD, je nyní těžké předpovídat. K jednáním nás bude muset vyzvat vítěz voleb,“ doplnil Madej s tím, že jeho strana doplatila také na to, že lidem říkala pravdu a neschovávala se za nesplnitelné sliby.

Ve volebním štábu sledoval výsledky také senátorský kandidát ODS Lukáš Ženatý. Ani on neztratil úsměv, ačkoliv do druhé kola jako první pod čarou nepostoupil. „Lidé uvěřili, že přes senát se dá zabránit reformám, což je omyl,“ pojmenoval Ženatý první příčinu svého neúspěchu, tedy to, že dál pokračuje kandidát ČSSD Antonín Maštalíř. Druhým důvodem pak podle něj bylo, že na středu a na pravici bylo více silných kandidátů, mezi něž se hlasy rozdělili. Nejvíce jich získala Liana Janáčková.

„Předpokládal jsem, že postoupím do druhého kola – život nám ale chystá různá překvapení a toto je jedno z nich. Další profesní kariéru v tuto chvíli neřeším. Hlady ale určitě neumřu. Zůstanu ‘ženatý’ s Ostravou,” dodal exnáměstek primátora.

Všechny články ke komunálním volbám v Ostravě ČTĚTE ZDE!