Jízdu za extrémních podmínek si ve středu vyzkoušeli čeští a polští hasiči – řidiči cisteren.

Své umění předvedli na speciálním polygonu v areálu Centra bezpečné jízdy Libros v Ostravě-Přívoze, kde na ně čekala řada nástrah. Podobné cvičení budou absolvovat i další hasiči od nás a z Polska.

„Několik desítek českých a polských profesionálních hasičů, řidičů velkých hasičských cisteren, se vystřídá během března a následujících měsíců při teoretickém a hlavně praktickém výcviku,“ uvedl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela s tím, že prvního výcviku se ve středu zúčastnilo sedm cisteren moravskoslezských hasičů a dvě cisterny polských profesionálních a dobrovolných hasičů ze Slezského vojvodství.

Na každém vozidle se střídali vždy dva řidiči. Řidiči si vyzkoušeli nejrůznější způsoby jízdy a brzdění na mokrém a kluzkém povrchu. Na jednom stanovišti přišla ke slovu pohyblivá smyková deska, u níž je možno měnit sílu rázu při průjezdu vozidla. Lze tak simulovat nečekaný smyk.

„Řidiči cisteren také trénovali průjezdy mezi vodními překážkami, kužely a kruhovou jízdu po kluzkém povrchu, včetně couvání, připravena byla i aquaplaningová vana,“ uzavřel Kůdela.