Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zločiny v ostravském internačním táboře Hanke

Ostrava - Ještě v květnu 1945, tedy krátce po skončení války, nařídily československé úřady vytvoření internačních táborů pro občany německé národnosti. V Ostravě se to týkalo 16 464 osob, které byly umístěny na několika místech. Tábor Hanke nad všemi vynikal zločinným sadismem.

8.5.2012 25
SDÍLEJ:

Na místě domů v popředí, na levé straně Nádražní třídy, ústila kdysi Harantova ulice. V ní byl internační tábor Hanke.Foto: Deník/Boleslav Navrátil

Lidskost byla trestná

Diskriminace Němců byla poválečnými českými úřady nařízena. Nosili na oděvech označení, nesměli jezdit dopravními prostředky, navštěvovat restaurace, kina nebo parky. Nakupovat v obchodech mohli pouze hodinu před uzavírací dobou. Po 20. hodině pro ně platil zákaz vycházení. Poskytnutí šatstva nebo potravin ze strany Čechů bylo přísně trestné.

Dlouhá léta byl „případ Hanke" státním tajemstvím. Teprve po roce 1989 se tématem poválečného odsunu Němců a internačních táborů zabýval ostravský historik Tomáš Staněk. O táboru Hanke psali i historikové Mečislav Borák a Karel Jiřík. Sklady dopravní firmy Hanke v ostravské Nádražní třídě vybral pro internaci Němců vedoucí politického oddělení ostravského ředitelství Národní bezpečnosti Vladislav Kusz, velitelem tábora se stal Emil Martínek, horník z Hrušova. Pomáhali mu Josef Jurášek a Ludvík Pieczka, dělníci z Vratimova.

Nikdo z nich nebyl v odboji ani za okupace vězněn. Koncem května a začátkem června začal v táboře narůstat každodenní počet mrtvých, v některé dny to bylo i přes dvacet osob. Dvanáctého června vyskočilo toto číslo na 32 zemřelých. Celkový počet mrtvých vzrostl na 231.

Tábor ovládali psychopati

Vyšetřování bylo složité a svědci se báli vypovídat. Jeden z internovaných Josef Mušálek z Ludgeřovic nakonec promluvil. Právě jemu nařídili vozit mrtvoly na hřbitov.

Nejčastěji popravy vykonával spoluvězeň Heinrich Gloss, který byl zřejmě sadista. Sám uvedl do protokolu: „Osoby, které jsem popravoval, jsem všechny osobně znal." Někdy donutil vězně, aby se popravovali navzájem. Velitel tábora Martínek byl zřejmě i sexuální deviant, ve dvou prokázaných případech nutil před popravou vězně ke skupinovým souložím s německými ženami, jež byly pak společně s muži oběšeny. Martínkovi bylo doloženo několik znásilnění. Gloss zkoušel popravovat vězně elektrickým proudem.

Fingovaná vzpoura

Velitel tábora Martínek připravil 5. června 1945 fingovanou vzpouru a osobně postřílel samopalem dvacet jedna internovaných. Vězeň Mušálek byl jedním ze čtyř vězňů, kteří masakr v cele číslo šest přežili. Zastřelen byl i údajný český zrádce František Šedina, správce speditérské firmy Hanke. Martínek poté několikrát znásilnil jeho ženu a vykradl mu domek.

Právě zavraždění Šediny bylo důvodem k vyšetřování. Obvinění se snažili svalit všechnu vinu na německého vězně Glosse. Případem hromadných vražd se zabývala bezpečnostní komise Jednotného národního výboru v Ostravě. Byl vydán příkaz, že v internačních táborech nesmí docházet k týrání, mučení, zneužívání žen a podobně.

Vraždy bez trestu

Události v táboře Hanke vyšetřovala parlamentní komise, která navrhla zahájit proti Kuszovi, Grossovi, Martínkovi, Pieczkovi, Juráškovi a dalším trestní řízení. Ministerstvo vnitra pak dalo Oblastní kriminální ústředně v Ostravě pokyn, aby případ nebyl na základě zákona číslo 115 z roku 1946 vyšetřován. Tento zákon umožňoval vyhnout se zákonnému postihu za jinak trestnou činnost, která se týkala „spravedlivé odplaty za činy okupantů a jejich pomahačů".

Jak ve svém článku uvedl historik Mečislav Borák, podobný zákon zbavující viny za poválečné excesy vůči Němcům a jejich pomahačům byl i v Polsku, Itálii i Francii. Tehdejší ministr spravedlnosti Prokop Drtina ale potvrdil, že uvedený zákon by se neměl vztahovat na jednání nazvané gestapismus. A to je přesné pojmenování toho, co se dělo v ostravském internačním táboře Hanke.

Tresty nakonec padly: Kusz, Pieczka a Jurášek byli vyloučeni z KSČ.

Autor: Boleslav Navrátil

8.5.2012 VSTUP DO DISKUSE 25
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Manželé Stromští u voleb.

Manželé Stromští: Volby vnímáme jako občanskou povinnost

POJĎME NA NĚ! Obránce fotbalového Baníku Ostrava Martin Šindelář věří, že to, co na Sigmu platilo loni ve II. lize, bude stačit i zítra o soutěžní patro výš.

Obránce Baníku Šindelář: Jaký je recept na Sigmu? Totální nasazení a důraz

AKTUALIZUJEME

Havarované auto vjelo do kolejiště, tramvaje do Poruby neprojely

Dopravní komplikace způsobila v Ostravě nehoda dvou osobních automobilů na ulici 28. října v úseku nad Vodárnou.

FOTO: Ocel na připomínku obětí. Památníku požehnal i kněz z porubské farnosti

Materiál k výrobě pušek a tanků použili architekti David Kotek a Petr Kundrát k připomenutí obětí obou světových válek v Porubě.

Hotovo. Z Bazalů bude tréninkové centrum

/VIZUALIZACE, FOTOGALERIE, ANKETA DENÍKU/ Už je to černé na bílém. Ikonický fotbalový stánek ve slezské části Ostravy nahradí tréninkové zázemí pro fotbalovou akademii.

Policie ukončila vyšetřování výbuchu plynu

Havířov – Za loňský výbuch plynu v domě v Jarošově ulici mohl některý ze dvou zemřelých nájemníků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení