„Od předloňska jsem tam na ně byl vícekrát, naposledy letos v červnu “ popisuje své problémy s bezdomovci z kolonie Honza. Pracuje ve firmě provozující v Ostravě sdílené bicykly. Podle něj se ve městě ročně ztratí okolo pěti stovek a velký podíl na tom měli obyvatelé bezdomovecké chatrče na Zárubku, případně jejich kumpáni.

„Dovedl mne tam GPS modul v jednom z kol,“ popsal Honza, jak se dostal na stopu zlodějům a překupníkům. Jeho slova ostatně potvrzuje pohled na vyklizenou haldu: první ráfek bez pneumatiky visí na jednom stromě na opačné straně od kolonie bezdomovců, a přímo jejich ležení je součástek bicyklů plné.

„Rámy, ráfky, přehazovačky…“ přibližuje Honza, co tady našel z přibližně dvou desítek kradených sdílených kol po zásahu strážníků, úředníků a lesáků. Dan a Martina z oploceného velkého slumu a Tom z menšího na kopečku po sobě zanechali tolik dílů, že by i některé cykloservisy záviděly.

Uklízecí čety tu nacházejí také spoustu nářadí včetně elektrického, svěráky, elektrocentrály. Vypadá to, že zátah na Zárubku přerušil aktivity skupinky zabývající se krádežemi či přebíráním odcizených jízdních kol, přestavbami a prodejem náhradních dílů. Jeden vozík je ostatně vybaven součástkami ze sdílených kol.

„Docházelo zde k přechovávání kradených věcí,“ potvrzuje mluvčí slezskoostravské radnice Jana Pondělíčková. Poslední kapkou ke zrušení kolonie bezdomovcůbyla i agresivita vůči lesníkovi, jenž má na starosti zdejší revír. Ignorována zůstala samozřejmě výzva pozemky vyklidit a „předat je v původním stavu“.

„Dneska pět plných kontejnerů,“ líčil v pátek řidič nákladního auta městské popelářské společnosti, kolik ze Zárubku veze do sběrného dvora. Pryč je ze slumu zahradní bazén, přístřešek s dílnou, solární panely i část hlavní chatrče. A kadibudka, po jejímž stržení a rozebrání odpadové roury to tu nevoní nijak libě…