SERIÁL DENÍKU

V našem seriálu čtenářům postupně přibližujeme všech deset policejních obvodů, do kterých je Ostrava rozdělena. Zajímá nás vývoj kriminality v policejních rajonech i se specifiky, kterými se jednotlivá oddělení vyznačují. Většinou v nich slouží přibližně šedesát ochránců zákona. Dnes se zaměříme na obvodní oddělení působící v Ostravě-Porubě a Velké Polomi.

V roce 1991 po dynamickém rozvoji Poruby si policie městskou část rozdělila na dva služební obvody Porubu 1 a Porubu 2. První služebna zůstala v Dělnické ulici, druhá vznikla v dvoupodlažní budově v Heyrovského ulici. A aby změn nebylo málo, od 1. ledna 2011 přibylo pod Porubu 2 dosud samostatné oddělení Velká Polom.

Obvodní oddělení
Poruba 1Dělnická 392, 708 54 Ostrava-Poruba
tel.: 974 727 501, 596 913 333
fax: 974 725 738
e-mail: mrova.oop.poruba1@mvcr.cz

V budově se nachází také jedno ze dvou ostravských poradenských míst pro osoby ohrožené domácím násilím, kde se lidem dostane odborné pomoci:
Obvodní oddělení
Poruba 2
Heyrovského 9, 708 51 Ostrava-Poruba
tel.: 974 727 601
fax: 596 912 108
e-mail: mrav.vs.oo.por2@pcr.cz

Policejní stanice Velká PolomOpavská 137, 747 64 Velká Polom
tel.: 553 770 279
fax: 553 770 908
e-mail: mrova.ps.vpolom@mvcr.cz

„Pachatelé nerozlišují naše rajony, takže když řešíme například sérii vloupání, tak se to prolíná mezi obvody. To samozřejmě vyžaduje velmi úzkou spolupráci obvodních oddělení, bez které bychom se neobešli," uvedl zástupce vedoucího oddělení Poruba 1 Libor Markovič.

Obchody

V Porubě se nachází několik velkých nákupních středisek, což s sebou přináší klasickou kriminalitu krádeže v obchodech či na přilehlých parkovištích. Jde zejména o situace, kdy si lidé nedávají pozor na své věci, a zloději jim z nákupních vozíků nepozorovaně vezmou tašku nebo z ní vytáhnou peněženku. „Je to klasika. V rámci různých preventivních akcí se snažíme lidi upozornit na rizika a nabádáme je k obezřetnosti, vždy se ale objeví nové případy," řekl vedoucí oddělení Poruba 2 Marián Bogdan.

Precizní zlodějka

Další kapitolu představují zloději, kteří v obchodech kradou zboží. Porubští kriminalisté před časem řešili sérii, která v České republice nemá obdoby. Co do činění měli se ženou, která by na téma „Krádeže v obchodech", mohla napsat diplomovou práci. Řadu měsíců byla noční můrou všech porubských obchodů, ze kterých mizely nejrůznější věci. Když ji policisté dopadli, nestačili se divit. Našli u ní deníky, do kterých si všechny činy detailně zapisovala. Nechyběly přesné časové údaje ani soupisy zboží. Navíc měla k jednotlivým nákupním centrům poznámky týkající se zabezpečovacích systémů. Byly tam například údaje, kdy má ochranka přestávku a podobně. Obchody si dokonce seřadila do stupnice podle toho, jak snadno se v nich dalo krást. Kromě toho, že deníčky posloužily jako jasné důkazy, pomohly i obchodům. „Když jsme měli schůzky se zástupci nákupních center, tak jsme jim všechny tyto informace předali. Mohli si pak vylepšit svůj zabezpečovací systém," řekl Bogdan.

Nemocnice

Do působnosti policistů z Poruby 2 patří fakultní nemocnice, kde občas řeší krádeže v pokojích pacientů. „Přichází to v takových vlnách. Někdy je delší dobu klid, pak máme během týdne několik případů. S vedením nemocnice jsme již nějaká jednání měli. Je tam ale problém s monitoringem. Pohyb po nemocnici je dneska nepřehledný. Kdysi byly návštěvní hodiny, dnes je možno přijít téměř kdykoliv," uvedl Bogdan. Zlodějům stačí nahlédnout do pokoje, a když zjistí, že je prázdný, nebo v něm leží spící člověk po operaci, tak vezmou věci ze stolků. Ztrácejí se zejména peníze, doklady a mobilní telefony. „Udělat v nemocnici nějaké opatření, je velmi složité. Je tam sice ochranka, která se pohybuje po areálu, ale nemůže stát na každém oddělení," dodal Bogdan, podle kterého sice nejde o velké, zato však nepříjemné krádeže.

Cyklohlídky

Obvodní oddělení Poruba 1 se může pochlubit první cyklohlídkou, která v rámci Policie ČR působí v Ostravě. „Máme dvě kola a čtyři proškolené policisty. Cyklohlídka jezdí do míst, kam se auto nedostane. Vyjíždí například do Klimkovic, Zbyslavic nebo Olbramic, které spadají do našeho policejního obvodu," řekl zástupce velitele oddělení Poruba 1 Libor Markovič s tím, že ohlasy obyvatel těchto obcí jsou velmi dobré. „Samozřejmě záleží na počasí a také na konkrétní situaci. Ne vždy je možné nasadit cyklohlídku," dodal Markovič.

Velká Polom

Policejní stanice Velká Polom má zvláštní postavení. Organizačně spadá pod oddělení Poruba 2, zachovala si však určitou samostatnost. Má služebnu i svého velitele.

„Práce policistů ve Velké Polomi je malinko jiná než ve větších obvodech Ostravy. Není tu takové anonymní sídlištní prostředí, lidé zde mají k sobě blíže. Z praxe víme, že obyvatelé v našem obvodě jsou raději, když k zákrokům vyjíždíme my než policisté odjinud," řekl velitel Libor Šmajstrla s tím, že zdejší policisté dokáží například citlivěji a také rychleji usměrnit rodinnou hádku.

„Určitě je lepší, když toho člověka znáte. Víte, čím si třeba prošel a co na něj platí. Vše se dá vyřešit bez vyhrocení situace. Je to jiné, než když na sídlišti vyrazíte k bytu, za jehož dveřmi se něco děje, a vy prakticky nemáte žádné informace. To ale samozřejmě neznamená, že bychom všechno řešili tak nějak familiérně," řekl Šmajstrla.

Obvody i obce

Do působnosti stanice Velká Polom spadají městské části Ostrava-Krásné Pole, Ostrava--Plesná a také obce Velká Polom, Dolní Lhota, Horní Lhota, Vřesina a Čavisov. To představuje přibližně jedenáct a půl tisíce obyvatel a rozlohu 4600 hektarů se spoustou chatovišť, polností a lesů.

Policisté často řeší vloupání do chat a rodinných domů. Zloději také kradou okapové svody. „Škody jsou poměrně vysoké, dosahují i desetitisíců korun," řekl Šmajstrla s tím, že policisté kromě auta využívají i motocykl, a to zejména k dojezdu do vzdálenějších a těžko dostupných míst. „Autem je to komplikované. Policista dojede k okraji lesa a pěšky se vydá do chatoviště na kontrolu. Jenže se může něco stát a než se vrátí k autu, vzniká časová prodleva. Na motorce se ale dostane prakticky všude," řekl Šmajstrla.

Současné policejní uspořádání Ostravy platí od ledna 2011, kdy došlo k reorganizaci stávajícího systému. Některá oddělení zůstala stejná, u jiných došlo k větším či menším změnám.
„Od ledna 2011 jsme nastavili rozdělení tak, aby jednotlivé útvary byly rovnoměrně zatížené, aby měly stejný počet sil a prostředků a také, aby dojezdové časy útvarů byly na stejné úrovni. Dalším kritériem byla pochopitelně dostupnost pro občana. Za sebou máme dva roky a můžeme říct, že se nám to povedlo, " uvedl vedoucí územního odboru vnější služby Městského ředitelství policie Ostrava Miloš Poloczek.

Vždy se dovolají

Budova, v níž policisté z Velké Polomi sídlí, se nachází v ulici Opavské. Stálou službu zde ale občané nenajdou. „Těch lidí, kteří učiní nějaká oznámení, není tolik jako na jiných odděleních. Proto je luxus, aby tam zůstával policista. Důležitější je mít ho venku," vysvětlil Šmajstrla, který ale zdůraznil, že občanovi je přesto zajištěn celodenní servis.

Pokud na stanici nikdo není, na dveřích jsou vyvěšena telefonní čísla, na která se lze dovolat. A když někdo nemá telefon, může použít automat hlásku. Stačí zmáčknout tlačítko a je spojen na oddělení Poruba 2.

Domácí násilí

Ve Velké Polomi slouží i policisté, kteří jsou součástí speciálního týmu zaměřeného na domácí násilí. Kromě běžných povinností se s dalšími ostravskými policisty střídají v držení pohotovosti. To znamená, že jsou připraveni vyjet k případům domácího násilí po celém Ostravsku.

Státní zastupitelství

Velká Polom má v rámci Ostravy jedno nezvyklé prvenství týkající se státních zastupitelství, které ze zákona dozorují vyšetřování. „Spadáme pod tři různá okresní státní zastupitelství. Ta na rozdíl od policie kopírují někdejší okresy. Je to hodně zvláštní situace," řekl Šmajstrla s tím, že trestné činy spáchané ve Vřesině dozoruje Okresní státní zastupitelství v Novém Jičíně, případy z ostravských obvodů Plesná a Krásné Pole dozoruje ostravské státní zastupitelství a trestné činy z obcí Velká Polom, Dolní Lhota, Horní Lhota a Čavisov Okresní státní zastupitelství v Opavě. „Každé státní zastupitelství chce něco trošku jiného. Než se v tom policista zorientuje a pochopí, co je zapotřebí, tak to chvíli trvá. Už se to ale usadilo. Není to však jednoduché," doplnil Šmajstrla.