Na počátku devadesátých let minulého století měla Ostrava kolem padesáti tisíc obecních bytů. Kvůli rozsáhlému rozprodeji se toto číslo postupně scvrklo na současných patnáct tisíc bytů. Když město zvážilo současnou situaci a přičetlo k tomu trend, jak lidé v metropoli stárnou, rozhodlo se hledat řešení, jež by do budoucna zabránilo sociálním problémům.

Tím řešením má být koncepce bytové politiky v Ostravě, na které nyní pracují zástupci města, jednotlivých obvodů, ale i odborníci na danou problematiku. Dokument má být hotový letos na podzim. Podle náměstka primátora Jiřího Srby je už ale nyní takřka jasné, co z něho vyplyne. Jednoduše řečeno stop dalšímu prodeji obecních bytů ve všech obvodech.

Tři stupně bydlení

„Chceme vytvořit takzvaný třístupňový systém bydlení. To znamená, že asi tisícovku obecních bytů bychom měli pro sociálně nejslabší obyvatele, jako jsou lidé, kteří z nějakých důvodů přišli o střechu nad hlavou a ocitli se na ulici. Druhý stupeň by zahrnoval zhruba pět tisíc bytů, jež by mohli využívat senioři či nízkopříjmové mladé rodiny. Třetí stupeň obecních bytů by byl určen běžným rodinám," nastínil náměstek Srba.

Ve třetím stupni by tak v současnosti mohlo být až devět tisíc bytů. Výnosy z jejich nájmů by měly dotovat právě dva nižší stupně bydlení, které budou vzhledem k určené skupině nájemníků ztrátové. Čím více bytů nejvyšší kategorie město bude mít, tím efektivněji se mu bude dařit tuto koncepci naplňovat. Proto nyní rada města rozhodla, že zastaví další prodej bytů v Ostravě.

Nová situace se dotkne zejména obvodu Poruba, který jako jediný ještě plánoval rozsáhlejší rozprodej bytů. Podle nového nařízení už bude moci prodat jen tu část bytů, kterou mu město odsouhlasilo v září loňského roku. Další porubské záměry prodeje už dostávají z ostravské radnice zamítavé stanovisko.

Radnice nevěděla

„Rada města nesouhlasila se záměrem Poruby na prodej 23 domů s 509 byty a 28 nebytovými jednotkami," upřesnila mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská. Podle mluvčí Poruby Jany Končítkové je ale tato skutečnost zcela nová informace, o které její radnice zatím nevěděla.

„Prodej našich obecních bytů do družstevního vlastnictví, což se týká celkem 58 domů, normálně pokračuje, protože už byl řádně schválen městem. U dalšího plánovaného prodeje do osobního vlastnictví budeme postupovat podle pokynů města, které zatím nemáme," vyjádřila se Jana Končítková s tím, že Poruba každopádně vznik koncepce bydlení v Ostravě podporuje.

K tématu: Kolik je kde bytů?

Největší ostravské obvody mají v současnosti zcela rozdílné počty bytů ve svém vlastnictví. V obvodu Mariánské Hory a Hulváky je v tuto chvíli 36 procent obecních bytů z celkového bytového fondu obvodu, ve Vítkovicích téměř 24 procent, v obvodu Ostrava-Jih asi 12 procent a v Porubě 6,5 procenta.

Související článek: Extrémní Poruba se zbavuje většiny bytů