Jak uvádí zpráva Krajské hygienické stanice, v období od 22. dubna do 27. června 2024 došlo na Ostravsku ke 42 případům tohoto onemocnění. K nejvyššímu nárůstu počtu onemocnění došlo v průběhu minulého a tohoto týdne, kdy ke 27. červnu onemocnělo 21 osob.
Nemocní jsou izolováni na Klinice infekčního lékařství Fakultní nemocnice Ostrava. Hygienici pokračují v epidemiologické m šetření. Opatření proti šíření epidemie byla nařízena zatím 360 osobám, dále třem školním zařízením, včetně jedné ubytovny.
Několik pacientů s touto diagnózou je v současnosti hospitalizovaných i na Klinice infekčního lékařství FN Ostrava.
Lékaři FN Ostrava doporučují, aby se lidé nechali naočkovat proti žloutence typu A. Vakcína je účinně ochrání před onemocněním, kterému se přezdívá nemoc špinavých rukou.
Zájemci se mohou nechat naočkovat praktickým lékařem nebo v očkovacích centrech. Vakcínu si lidé hradí sami s případnými příspěvky od zdravotních pojišťoven. „Stačí jedna dávka, která člověka ochrání. Po roce se ale doporučuje přeočkování, aby protilátky dlouho vydržely,“ popisuje primářka Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava a LF OU Lenka Petroušová.
Ohrožena je především starší generace
V létě by lidé měli být před hepatitidou typu A obezřetní. „Kontakty mezi lidmi jsou v tomto období těsnější. Častěji se shromažďují, bude také řada festivalů. Onemocnět může kdokoliv, kdo není očkován nebo v minulosti tuto nemoc neprodělal. A vzhledem k dlouhodobě vysokému hygienickému standardu v Česku ji prodělalo velmi málo lidí,“ doplňuje primářka.
Žloutenka typu A je riziková především pro starší populaci a lidi s onemocněním jater. „Přenáší se kontaktem při nedostatečné hygieně a projevuje se zažívacími potížemi, zvracením, průjmy a zežloutnutím bělma, eventuálně kůže. Zvláště v létě bychom proto měli věnovat zvýšenou pozornost hygieně rukou, dezinfekci po příchodu z veřejných prostor, tramvají, autobusů a podobně,“ uzavírá doktorka Petroušová s tím, že v současnosti je na Ostravsku vyšší výskyt pacientů s tímto onemocněním.