Lídrem kandidátky Spolu, složené vedle občanských demokratů také ze zástupců KDU-ČSL a TOP 09, byl a stále je v Moravskoslezském kraji někdejší ministr dopravy Zbyněk Stanjura. Spolu (ODS + KDU-ČSL + TOP09). Pavel Drobil (ODS)Spolu (ODS + KDU-ČSL + TOP09). Pavel Drobil (ODS)Zdroj: SpoluNásleduje jej poslankyně Pavla Golasowská, na dalších místech ale došlo na škatulata.

Nedlouho před odevzdáním kandidátek totiž z třetího místa odstoupil bývalý ministr životního prostředí Pavel Drobil (na snímku), jehož místo zaujal původně pátý poslanec a někdejší skokan na lyžích Jakub Janda.

Anacot Capital

Důvodem odstoupení Pavla Drobila z kandidátky je možný střet zájmu s jeho osobním podnikáním v průmyslové skupině Anacot Capital.

„Nebylo to zcela na poslední chvíli, odstoupil jsem asi měsíc před odevzdáním kandidátek, druhá věc je samotné zprocesování a lhůty z toho plynoucí,“ uvedl pro Deník Pavel Drobil, který svůj krok s předstihem prodiskutoval s krajským lídrem Zbyňkem Stanjurou.

Aleš Uher
Klíčový souboj voleb? V Moravskoslezském kraji! Půjde v něm o hodně

„Rozhodl jsem se tak s ohledem na nové akvizice, které se nám oživily, přičemž původně vypadaly, že je nebudeme realizovat, a u nichž je možný dotek se státem coby subjektem, který přiznává dotace. Vyplynulo mi z toho, že bych se mohl dostat do středu zájmu,“ okomentoval své rozhodnutí Drobil, který podle svých slov nerad dělá něco, co kritizuje na jiných – myšleno Agrofert a Andreje Babiše. Koalice Spolu tak přichází o zkušené jméno na kandidátce s bohatými zkušenostmi s nejvyšší politickou sférou.

K tématu

Původní podoba kandidátky koalice Spolu (první pět jmen):
1. Zbyněk Stanjura
2. Pavla Golasowská
3. Pavel Drobil
4. Jiří Carbol
5. Jakub Janda

Nová podoba kandidátky koalice Spolu (prvních pět jmen):
1. Zbyněk Stanjura
2. Pavla Golasowská
3. Jakub Janda
4. Jiří Carbol
5. Zdenka Němečková Crkvenjaš