Pokud se motoristů zeptáte, kterou křižovatku ve městě opravdu nemají rádi, řada z nich ukáže prstem na Přívoz nebo vodárnu v Nové Vsi, ale mnoho jich také řekne: Českobratrská ulice x Sokolská třída.

Ukázněnost řidičů zde musejí hlídat kamery. A teď tady změňte řazení do jízdních pruhů ve směru od Nové radnice… hotový chaos!

„O změnu zažádal dopravní podnik, kterému současný stav více vyhovuje. Organizaci dopravy nicméně řeší a schvaluje dopravní policie. Změna řazení má přispět k plynulosti průjezdu křižovatkou,“ popsal změnu radní pro dopravu Lukáš Semerák.

Nejfrekventovanější část zrekonstruované Českobratrské ulice je v prostoru zastávek u Husova Sadu.
Nová Českobratrská se lidem líbí! Přibudou toalety?

KTERÁ ŠIPKA PLATÍ?

Cílem bylo pomoci trolejbusům jedoucím rovně po Sokolské třídě, které byly mnohdy brzděny vozidly odbočujícími vlevo. Když se zde ale v těchto dnech vydáte, narazíte spíše na zmatené řidiče.

Důvod? Vedle samotné změny, na kterou si řidiči ještě nezvykli, to zapříčiňuje také způsob, jakým byly přemalovány šipky na vozovce.

Když se při výjezdu z kruhového objezdu u Nové radnice máte zařadit do jednoho ze tří pruhů a nesledujete přitom důsledně svislé značení u silnice, nevíte, kam se zařadit. Na silnici se totiž staré šipky lesknou a mísí se s novými.

SÍLA ZVYKU

Někteří řidiči tak z prostředního pruhu jedou v rozporu s předpisy stále rovně. Jiní, už zařazeni v kolonách před křižovatkou, najednou „vyhazují“ blinkr a přes plnou čáru se snaží procpat do sousedního pruhu.

Ti důslednější až v křižovatce zablikají doleva a nuceně zde odbočují, byť nechtějí. Právě tak by se ale měli zachovat všichni.

Tunel dlouhý přibližně 1,2 kilometru by měl vést pod touto částí Bohumínské ulice. Ulevit má lokalitě od tranzitní dopravy a vrátit Slezské Ostravě historické centrum.
Ostrava chce předejít dopravnímu kolapsu. Postaví tunely

Policisté totiž upozorňují, že když už se někam zařadíte, měli byste v jízdě pokračovat, byť to může znamenat i nemalou zajížďku.

V opačném případě dopravní nehoda doslova „visí ve vzduchu“.

„Samotná změna mi nevadí, je to o zvyku, ale když vidím šipky na všechny směry, kam mám jet?“ stroze poukazuje na problém lesknoucích se šipek motorista spuštěným okýnkem, zatímco čeká na zelenou.

„Souhlasím, že to řidiče může mást, ale to proto, že na změnu nejsou zvyklí. Klíčově je ale svislé značení, v tomto případě ještě zvýrazněno reflexním orámováním. Řidiči se musejí dívat po značkách,“ vybízí radní Semerák s tím, že přemalování bylo Ostravskými komunikacemi provedeno standardním způsobem.

K TÉMATU: Jak se změnilo řazení v pruzích?

DŘÍVEVe směru od Nové radnice jsou tři jízdní pruhy. Levý byl dosud určený řidičům odbočujícím na most Pionýrů, prostřední tamtéž nebo pro jízdu rovně dále po Sokolské, pravý jízdní pruh sváděl řidiče k Husovu sadu.

NYNÍLevé dva jízdní pruhy navádějí řidiče na most Pionýrů, pravý pak rovně po Sokolské a zároveň k Husovu sadu. Cílem bylo zrychlit MHD.

REKONSTRUKCE

Současné „dvojí“ šipky jsou naštěstí jen dočasné. Po zimě se totiž celá křižovatka, včetně prostranství před policejní budovou, bude rekonstruovat a naváže na již započatou opravu celé Českobratrské ulice.

„V tomto případě však výluka v křižovatce nepotrvá déle než čtrnáct dní,“ podotýká investiční náměstek primátora Břetislav Riger.

Nového hřiště s umělou trávou v areálu ZŠ J. Šoupala v Porubě, které vybudoval nově vzniklý spolek Ostravská sportovní.
Majitel Baníku Brabec investuje do hřišť v Ostravě 150 milionů
Projekt nájemního bydlení Nové Lauby. Prezentace architekta Martina Tycara z oceňovaného architektonického studia Znamení čtyř – architekti
OBRAZEM: Do pěti let se v centru Ostravy znovu objeví lauby. Podívejte se