Devítkou na Novou huť, čtverkou do centra, šestatřicítkou na Pískové doly nebo devadesát devítkou k městské nemocnici. Bývávalo. Zapomeňte na trasy linek, na které jste byli léta zvyklí. Dopravní podnik chystá už od neděle velké změny. Potřebuje totiž letos ušetřit na provozu městské hromadné dopravy přes třicet milionů korun.

Více přestupování

„Snažili jsme se rušit linky tam, kde jezdí vždy nějaká jiná souběžná. Pro některé cestující to bude znamenat, že budou muset více přestupovat, ale rozhodně neskončí obsluha žádné ze zastávek. Většina cestujících změny vůbec nezaznamená," konstatoval Jan Dvořák, jednatel společnosti Koordinátor ODIS.

„Musíme se chovat ekonomicky. Jeden přestup s garantovanou návazností na další spoj velké zhoršení cestujícím nepřinese," doplnil ho David Mlčák, dopravní náměstek DPO.

Co se změní?

Jaké hlavní novinky nás tedy od neděle a hlavně pak od pondělní ranní dopravní špičky čekají? Podstatná úprava tras se dotkne tramvajových linek, které jezdí z Poruby. Spoj číslo devět už totiž nepojede z vozovny na Novou huť, ale na Plynárny, a to ve špičce jako posila linky číslo osm.

Naopak linka číslo čtyři bude jezdit z Martinova nově přes Výstaviště až na zastávku Nová huť jižní brána. Zcela zrušena bude linka číslo třináct.


PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE

Nový „superspoj"

Zatímco trolejbusů se změny zatím nedotknou, v autobusové dopravě jich je přichystána celá řada. Zřejmě nejvýznamnější je úprava trasy linky číslo 48, z níž se stane takový ostravský „superspoj". Pojede totiž ze zastávky Opavská v Porubě přes Svinovské mosty, Pískové doly dál ke Kotvě, k Poliklinice a končit bude v průmyslové zóně Hrabová. Částí své trasy má plně nahradit linku 36, která patří mezi zrušené.

Z jízdních řádů platných od neděle 3. března vypadávají také autobusy číslo 25, 60, 73 a 99.

Zejména zrušení posledně jmenované linky, která pendlovala mezi centrem Ostravy a vchodem do městské nemocnice, nesou nelibě zejména důchodci, kteří ji využívali při cestách k lékařům. Obyvatelům Ostravy-Fifejd zase vadí, že k nim přestane po dvacáté hodině jezdit autobus číslo 37, který využívali při cestování směrem na ÚAN nebo na Svinovské mosty. „Některé změny mi přijdou úplně nesmyslné. Omezení linky 37 se dotkne nejen mnoha obyvatel fifejdského sídliště, ale i lidí, kteří pracující na směny v bývalém areálu Dolu Jan Šverma. Jak dojedou po odpolední?" vyjádřil se k jednomu z úsporných opatření v MHD čtenář Deníku.