Jedovatá zmije obecná může dorůstat až do délky 85 centimetrů, její potravu tvoří většinou obojživelníci, ještěrky a drobní hlodavci. Patří ke kriticky ohroženým živočichům a je přísně chráněná. Za její usmrcení může soukromá osoba dostat pokutu až 50 tisíc korun.
Pokud by se stejného činu dopustila firma, je pokuta až milion korun. Zmije se nesmějí ani chytat, ani rušit. Manipulovat s nimi může pouze oprávněná osoba, které k tomu udělila výjimku ze zákona vláda. „Lidé k nám volají. Většinou jim poradíme, ať se zmiji nesnaží odehnat, protože tím hada jenom dráždí. Zmije je plachá, lidí se bojí a ve velké většině případů se sama odplazí. Pokud by ale došlo k nějakým problémům, tak jsme připraveni ji odchytit a opět vypustit do volné přírody,“ potvrdil Ladislav Hajný ze Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky.
„Zmijí přibývá. Zemědělci totiž méně hnojí, ubývá zorané půdy, a naopak přibývá hrabošů, kterými se živí,“ sdělila Blanka Skřivánková z bruntálské radnice. „O nějakém přemnožení ale mluvit nelze. V žádném případě zmijí není tolik, že by ve zvýšené míře ohrožovaly člověka,“ vysvětlil odborník na plazy, herpetolog Ivan Zwach.
Přesto se stává, že zmije člověka uštkne. Pro mladého a zdravého jedince to neznamená ohrožení na životě. Vyšší riziko hrozí lidem se závažnými srdečními, plicními nebo jinými onemocněními, a to především ve vyšším věku a malým dětem. Proto je po každém uštknutí zmijí nezbytné lékařské ošetření.