Zatímco na některých školách, jako jsou ZŠ Bulharská v Ostravě-Porubě, ZŠ Gajdošova v Ostravě či ZŠ Vratimov bufet neměli a nemají, na ZŠ Generála Janka v Ostravě-Mariánských Horách jej přestali provozovat.

„Zavřeli jsme jej z důvodu nevhodné nabídky ze strany prodejce ještě před pamlskovou vyhláškou,“ říká ředitelka Šárka Fehérová.

STÁLE JSOU

Někde bufety ale přece jen „přežily“. „Náš školní bufet provozuje soukromý prodejce a nabízí v něm pečivo, mléčné výrobky, minerálky, džusy, ovoce, rýžové, kukuřičné a bezlepkové chlebíčky, také pár sladkostí. Nekoupíte v něm ale kofeinové nápoje či chipsy. Myslím si, že sortiment školního bufetu nezachrání chybné stravovací návyky v některých rodinách,“ míní ředitelka Biskupského gymnázia v Ostravě Jana Vylobová.

Snad nejvíce zkušeností v boji s „pamlskovou vyhláškou“ mají studenti Gymnázia Olgy Havlové v Ostravě-Porubě.

„Bufet jsme měli a máme. Sortiment prodávaného zboží jsme po dohodě s provozovatelem upravili už dávno například vyřazením prodeje energetických nápojů, nabídkou neslazených nápojů a podobně. Poté, co vstoupila v účinnost takzvaná pamlsková vyhláška, nemají studenti nižšího gymnázia (plnící povinnou školní docházku) do bufetu přístup. Bufetu díky tomu výrazně klesly tržby, ale zatím ve spolupráci pokračujeme,“ říká ředitelka Gymnázia Olgy Havlové v Ostravě-Porubě Jana Huvarová.

Žáci 1.A ze ZŠ Ivana Sekaniny v Ostravě-Porubě s paní učitelkou Petrou Škutovou.
Představujeme prvňáčky ze Základní školy Ivana Sekaniny v Ostravě-Porubě

Tamní školní bufet provozuje firma Illík. V nabídce je kromě běžného zboží v bufetech také pečivo upečené přímo ve škole v pekárně firmy Illík. Firma rozšiřuje sortiment nabízeného celozrnného pečiva, čerstvých bagetek bez majonéz. K prodeji nabízí i zeleninové saláty nebo jogurty.

„Nejčastěji studenti kupují právě čerstvě upečené pečivo a nápoje neslazené i ochucené minerálky, přírodní vody i slazené nápoje,“ popisuje ředitelka.

STUDENTI SEPSALI PETICI ANEB ZELENÁ BUFETŮM

Když měla vejít v platnost pamlsková vyhláška, studenti Gymnázia Olgy Havlové sepsali petici. „Sesbírali podpisy svých spolužáků, přidali se i někteří rodiče, vedlejší školy. Vyhlásili akci Zelená bufetům, založili komunitu na facebooku. Stálo je to dost úsilí a čekali, že se něco změní. Petici poslali na ministerstvo,“ popisuje Jana Huvarová.

A výsledek? „Ministerstvo konstatovalo, že v tom nebude nic podnikat. Studenti si tak vyzkoušeli, že jejich občanská iniciativa může skončit jednou větou úředníka,“ konstatuje ředitelka gymnázia.

Přitom jejich argumenty byly rozumné. Snažili se povolaným vysvětlit, že stát se má sice starat o zdravý životní styl dětí a chápou omezování sladkých a kofeinových výrobků, ale že pravidla jsou nastavena tak přísně, že neprojdou ani běžné jogurty či musli tyčinky. Argumentovali také tím, že studenti vyšších ročníků mají vyučování v odpoledních hodinách, a tak by si rádi něco koupili. A v neposlední řadě také poukazovali na to, že jsou schopni vlastního úsudku, aby si vybrali, co je pro ně vhodné a co nikoli. V kontrastu uváděli, jak si někde naopak mohou koupit bez problémů alkohol či cigarety.

„A tak jsme to vyřešili tím, že jsme bufet zachovali, podle požadavků v zákoně ho stavebně oddělili a mají do něj zákaz vstupu studenti nižšího gymnázia, kteří plní ještě základní školní docházku,“ dodala na závěr Jana Huvarová.

Kabáti v Ostravě.
Scorpions, Karel Gott, Kabát... Kam v Ostravě ještě letos za zábavou?