U většiny obilovin situace naštěstí katastrofou dosud nehrozí, protože klasy pořád ještě zrají. Urgentní je v současné době především sklizeň řepky a zemědělci s ní začnou hned, jakmile jim to stav polí umožní.

„Obiloviny mají ještě zhruba týden čas, aktuální je sklizeň řepky. Pokud přestane pršet, hned se do ní pustíme,“ míní agronom Kateřinské zemědělské společnosti Ladislav Moravec. Také na polích Zemědělského podniku Otice obiloviny i řepku sklizeň teprve čeká.

Kombajny firmy Agrimex Brumovice se právě vrátily ze Slovenska, kde sklízely osm set hektarů obilovin i řepky. „Pokud nám to počasí dovolí, chceme od neděle začít sklízet naši řepku. Obiloviny mohou ještě chvíli počkat a hodně záleží na vývoji počasí. Určitě využijeme každou vhodnou chvilku,“ ujišťuje jednatel společnosti Josef Rybička.

Do celkové sklizně ozimého ječmene chybí Zemědělskému družstvu Dubina Větřkovice jen pár hektarů, ale ostatní úroda na odvoz z polí dosud čeká. „Ještě to není katastrofa, protože naše další komodity pořád nejsou dokonale zralé,“ říká agronom Petr Vícha.

V Zemědělské a. s. Kylešovice už zaměstnanci částečně zvládli sklidit námelové žito. „Teď musíme počkat, až se počasí umoudří a do té doby nám obiloviny dozrají. Na sklizeň čeká i řepka a jen doufáme, že její výnos bude vyšší než loňský. Alespoň tomu všechno nasvědčuje,“ neztrácí předseda Dušan Šrajer optimismus.