Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Znečišťovatelé se zlepšili, ovzduší zůstalo špatné

Ostrava/ANKETA, DISKUSE/ - Když se člověk podívá na čerstvá data z Integrovaného registru znečišťovatelů, mohl by nabýt dojmu, že se na Ostravsku dýchá mnohem lépe než dříve. V reálu ale situace nadále není vůbec růžová.

5.10.2010 11
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Pavel Sonnek

DENÍK SLEDUJE

Dvě tabulky, dva rozdílné pohledy na stav ovzduší v tomto regionu. Na jedné straně jsou povzbuzující data z Integrovaného registru znečišťovatelů za rok 2009, která byla zveřejněna v těchto dnech. Podle nich šlo z komínů zdejších hutí či koksoven mnohem méně škodlivin než v roce předchozím.

Na druhé straně je však realita všedních dní, se kterou jsou občané konfrontováni. Množství polétavého prachu (PM10) v ovzduší také loni několikanásobně překračovalo povolené limity, lidé se podle statistik Českého hydrometeorolo­gického ústavu dusili nadlimitním množstvím v některých městech i více než sto dní v roce.

V čem tkví problém? Proč je špatné ovzduší stále nejpalčivějším problémem tohoto kraje? Průmyslové podniky nejsou jediný zdroj znečištění – připočíst se k nim musí ještě vliv dopravy a lokálních topenišť. Rok 2009 byl navíc podle meteorologů nepříznivý i co se týká rozptylových podmínek.

Začátek roku byl nejhorší


„Meteorologické podmínky v loňském roce byly méně příznivé než v letech předchozích, takže měřené koncentrace polétavého prachu v ovzduší nepoklesly,“ vyjádřil se Libor Černikovský, vedoucí oddělení ochrany čistoty ovzduší ostravské pobočky ČHMÚ.

Jaká bude situace v letošním roce, je podle něj zatím předčasné hodnotit, před sebou totiž ještě máme tři chladné měsíce. „Začátek tohoto roku byl ale nepříznivý, smogová situace v lednu byla nejhorší za poslední roky vůbec,“ dodal Černikovský.

Existuje podle Vás reálné řešení, jak v brzké době zlepšit ovzduší v regionu?HLASUJTE V ANKETĚ VPRAVO NAHOŘE!

Pojďme však zpět k novým číslům z Integrovaného registru znečišťovatelů. Podle nich byla v loňském roce opět jedničkou v množství vypouštěného polétavého prachu či rakovinotvorných polycyklických aromatických uhlovodíků (PAU) společnost ArcelorMittal Ostrava.

K snížení prachu pomohla krize


Z jejích provozů se v roce 2009 do ovzduší vyvalilo 822 tun PM10, což je zhruba o 348 tun méně než v roce předchozím. Hutní kolos se výrazně polepšil i u PAU, kterých loni vypustil 230 kilogramů, zatímco o rok dříve to bylo 907 kilogramů.

„Na pokles emisí měla poměrně značný vliv ekonomická krize. V prvním pololetí loňského roku se naše produkce snížila téměř na třetinu úrovně roku 2008. Na druhé straně jsme i v té době pokračovali v investicích do ekologických projektů,“ sdělila Věra Breiová, mluvčí kunčické huti.

Uskutečnily se tak podle jejích dalších slov například generální opravy aglomeračních pásů, odprášení pracoviště pálení slitků, zlepšení situace v neposlední řadě přináší i důsledné plachtování všech aut, která vyjíždějí z areálu Mittalu.

„Nyní velmi dobře pokračují práce na výstavbě odprášení aglomerace Sever. Lze říci, že tato významná investice bude dokončena v předstihu proti původnímu plánu, tedy už ve třetím čtvrtletí roku 2011,“ doplnil k tématu Augustine Kochuparampil, šéf ArcelorMittalu Ostrava.

Lepší byly hutě i koksovny


Nejen dopady ekonomické krize, ale i investice do ekologických opatření stály podle mluvčí Dušany Chrenekové i za zlepšením další huti – Třineckých železáren. Ty loni vypustily 575 tun prachu, o rok dříve to bylo 611 tun. Horší byl Třinec naopak v meziročním srovnaní u hodnot PAU.

„Snížení množství emisí tuhých částic je důsledkem velmi úspěšného provozování látkového filtru ve funkci druhého stupně odprášení na spékacích pásech aglomerace 1,“ řekla Chreneková.

Pokud jde o emise PAU, tyto jsou podle ní značně variabilní. „V roce 2008 byly tyto emise podprůměrné, loni nadprůměrné. Pevně věříme, že za letošní rok dojde u těchto emisí k významnému poklesu,“ dodala Chreneková.

Dalším znečišťovatelem, který figuruje v tabulkách IRZ, je ostravská Koksovna Svoboda. Také u ní došlo k poklesu vypouštěného polétavého prachu, ale i polycyklických aromatických uhlovodíků.

„Investujeme do modernizace koksárenských provozů s cílem zvyšovat míru šetrnosti jejich činnosti k životnímu prostředí,“ konstatoval mediální zástupce společnosti OKK Koksovny Vladislav Sobol.

>> Kolik škodlivin vypouštěli do ovzduší v kraji největší znečišťovatelé


* Polétavý prach – PM10 (t/rok)

firma– 2009– 2008– 2007
ArcelorMittal Ostrava– 822– 1170– 1450
Třinecké železárny– 575– 611– 838
Elektrárna Třebovice– 90– 73– 106
Koksovna Svoboda 57– 60 –x


* Polycyklické aromatické uhlovodíky (kg/rok)

firma– 2009– 2008– 2007
ArcelorMittal Ostrava– 230– 907– 1060
Třinecké železárny– 692– 455– 512
Koksovna Svoboda– 128– 158– 145

Zdroj: www.irz.cz
>> Kolikrát bylo v městech regionu nedýchatelno

Počet překročení průměrného denního limitu pro polétavý prach (PM10), který je stanoven na 50 mikrogramů na metr krychlový. Maximální počet povolených překročení je 35.


Lokalita– počet překročení v roce 2009– počet překročení v roce 2010(do neděle 3. října)

Bohumín– 136– 104
Český Těšín– 118– 80
Ostrava-Bartovice– 113– 69
Ostrava-Přívoz– 111– 73
Karviná– 104– 87
Ostrava-Fifejdy– 91– 83
Frýdek-Místek– 69– 53
Ostrava-Poruba– 59– 47
Třinec– 59– 44
Opava-Kateřinky– 50– 45

Zdroj: http://portal.chmi.cz/
Všechny články o znečištěném ovzduší na Ostravsku ČTĚTE ZDE!

Autor: Martin Pleva

Existuje podle Vás reálné řešení, jak v brzké době zlepšit ovzduší v regionu?

Ano.

63 %

Ne.

37 %

Hlasovalo: 54

Anketa byla ukončena

5.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 11
SDÍLEJ:
Petice proti stavbě supermarketu ve Vratimově.
2 6

Prodej pozemků pro supermarket rozděluje Vratimov na dva tábory

Nikdo by nepodpořil menšinovou vládu ANO, pokud by v ní byl i nebyl Andrej Babiš.
AKTUALIZOVÁNO
51

V superdebatě rezonovala otázka referenda. Není to zlaté tele, upozornil Bartoš

Studenti v Ostravě se připravují na budoucí kariéru

 Na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava probíhá Kariérní týden. Akce má za cíl usnadnit studentům a čerstvým absolventům VŠB-TUO vstup na trh práce a podpořit jejich uplatitelnost v našem regionu.

Ve vlaku hořelo. Okolnosti vyšetřuje policie

Policisté vyšetřují okolnosti požáru, který vypukl na toaletě železničního vozu vlakového spoje R 820 směřujícího z Bohumína do Brna. Stálo se tak 1. října kolem jedenadvacáté hodiny.

Poznáte mladé ženy, které si z bankomatu měly vybrat cizí peníze?

Havířovští policisté šetří krádež dámské peněženky. Žena nakupovala v jednom havířovském marketu a v nákupním vozíku si nechala batoh a nákupní tašku. V nestřeženém okamžiku jí někdo odcizil peněženku, ve které měla mimo jiné i platební kartu.

VIDEO: V Ostravě padl rekord. Tatrovka se vydrápala na kovové monstrum

/FOTOGALERIE/ Při pohledu na šplhající nákladní speciál běhal lidem mráz po zádech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení