Na zelené louce a v takzvané zámecké kompozici byl před 120 lety budován Důl Alexander v Ostravě-Kunčičkách. Uhlí se v něm nedobývá bezmála čtvrt století, nicméně těžní budova s charakteristickou věží patří k významným industriálním „perlám".

„Objekt byl vyhlášen kulturní památkou pro svůj výjimečný vzhled. Zejména fasáda jámové budovy, která je v Ostravsko-karvinském revíru jedinečná, je velmi zdobná se spoustou zajímavých prvků, z nichž se řada dochovala dodnes," informovala Jana Dronská za vlastníka areálu, státní podnik DIAMO. Ten nechal objekt na přání památkového ústavu od loňského října renovovat; vycházel přitom jak z požadavků památkářů, tak historických pramenů a fotografií.

„Jámovou budovu s třicetimetrovou těžní věží doplňují dva menší objekty, oddělená severní a jižní křídla, takzvané ventilátorovny. I jejich interiéry měly umělecký ráz," pokračovala Dronská s tím, že po rekonstrukci a napojení ventilátoroven na inženýrské sítě zde mohou vzniknout ateliéry, galerie, kanceláře či skladiště.

V areálu Dolu Alexaner ostatně už mnoho let působí Charita sv. Alexandra zaměstnávající handicapované a provozující i chráněné bydlení.