Před dokončením je například výstavba chovatelsko-expozičního zařízení pro mangusty trpasličí a dikobrazy jihoafrické. „V obou případech jde o nové druhy zvířat v Zoo Ostrava. Stavba je umístěna při vjezdu do ostravského safari a předpokládáme, že mangusty a dikobrazi zpříjemní návštěvníkům případné čekání na další spoj safari expresu,“ řekla mluvčí zoo Šárka Nováková.

Podle ní bude letos započata realizace několika staveb menšího rozsahu, a to na jedné z botanických stezek.

„Na Cestě vody vznikne komplex menších lesních voliér pro naše druhy sov. Zoo Ostrava je dlouhodobě zapojena do repatriačních projektů pro sýčky obecné a sovy pálené odchovaná mláďata bezplatně poskytuje pro vypouštění do přírody v Česku a na Slovensku. U puštíka bělavého pak v Ostravě odchovávaná mláďata posilují divokou populaci těchto sov v Rakousku. Sýčci a sovy pálené byli dosud chováni v zázemí, nově tak budeme moci představit tyto sovy i našim návštěvníkům,“ doplnila Šárka Nováková.

Nedaleko sovích voliér již byla zahájena i stavba další velké voliéry pro dravce pro ohrožené orly královské.

NOVÁ ZVÍŘATA

Ostravská zoo by ovšem letos ráda získala i nové „živé“ exponáty. Co do velikosti a hmotnosti asi těžko překoná nějaké zvíře samce slona indického přivezeného v roce 2018, ale v součtu měřeno na váhu mohou dosáhnout „přírůstky“ i o několik tun navíc.

Mládě damana stromového
Foto: Mládě damana stromového. Zoo Ostrava, Enrico Gombala

„V průběhu první poloviny roku by se měl ze Zoo Praha vrátit do Ostravy samec lva indického po jeho misi u tamních samic. Z dalších šelem by měl být dovezen mladý samec levharta cejlonského a mladá samička pandy červené. Přibýt by měl i hroch obojživelný a do indického výběhu safari budou dovezeny tři samice buvola domácího. Dále bychom rádi doplnili skupinu šimpanzů hornoguinejských o další samice,“ doplňuje výčet novinek Šárka Nováková.

K tématu Zoologická zahrada není jen o nově narozených mláďatech, stavbě nových expozic a výběhů, ale zejména o každodenní rutinní práci téměř 150 zaměstnanců, kteří společnými silami v horku, v zimě, za deště, v parném létě i v mrazech, v pracovních dnech i o svátcích pečují o více než čtyři tisíce zvířat s nejrůznějšími nároky v různorodých expozicích, udržují zeleň ve více než stohektarovém areálu a starají se o to, aby se více než půl milionu návštěvníků cítilo v zoo dobře a odcházeli domů s pocitem, že u nás strávili příjemné chvíle.