Vstupní areál

Návštěvníci ostravské zoo již mohou do areálu konečně vejít přes novou bránu. Opravuje se parkoviště.

HLAVNÍ VCHOD. Na jeho zpřístupnění se čekalo dlouhé měsíce. Otevření nového vstupního objektu za zhruba 40 milionů korun zpozdily problémy při jeho kolaudaci.

Nový vstupní areál do zoo, který se začal budovat v roce 2012, nahradil léta sloužící budovu ze 70. let.

Moderní budova má na první pohled připomínat obrovskou ještěrku či list. Část objektu nového vstupu bude využívána jako správní budova, druhá část pak bude sloužit návštěvníkům.

V objektu bude i prodejna se suvenýry a upomínkovými předměty a sociální zařízení pro návštěvníky. Součástí je také přednáškový sál pro zhruba 70 až 80 osob, který zahrada v budoucnu bude využívat k pořádání přednášek, seminářů a dalších vzdělávacích aktivit pro veřejnost. Nyní je v provozu zatím jen vrátnice a pokladny.

Návštěvníci ostravské zoo již mohou do areálu konečně vejít přes novou bránu. Opravuje se parkoviště.

Parkování

TRPĚLIVOST. Návštěvníkům začal sice sloužit nový vstup, k zahradě se ale úplně bez komplikací nedostanou. V bezprostřední blízkosti vstupu začala přestavba hlavního parkoviště, která by měla trvat několik měsíců.

Návštěvníci ostravské zoo již mohou do areálu konečně vejít přes novou bránu. Opravuje se parkoviště.

„Prosíme proto, aby motoristé s touto skutečností počítali a k zaparkování využili ostatní parkovací plochy," dodala mluvčí zoo Šárka Kalousková s tím, že parkoviště by mělo být zprovozněno v letních měsících. 

Expozice tuleňů a tučňáků

EXPOZICE TUČŇÁKŮ A TULEŇŮ

MÍSTO MEDVĚDŮ. Nová expozice vznikne v místě bývalých betonových výběhů medvědů v centrální části zahrady. Expozice tuleňů a tučňáků představí kombinaci chovu těchto velmi atraktivních zvířat, která jsou svým chováním a akčností velice přitažlivá pro všechny věkové i sociální skupiny návštěvníků zoologické zahrady.

Většina zoo tato zvířata již dlouhodobě chová a jejich expozice patří k nejoblíbenějším.

Expozice tučňáků

„Od roku 2009 probíhá postupné zpracování jednotlivých stupňů projektové dokumentace. Jedná se o velmi složitou stavbu s náročnými technologiemi a vodním hospodářstvím," řekla Šárka Kalousková. Kdy se návštěvnicky atraktivní expozice dočkáme konečně i v Ostravě, tak ještě stále není jisté.

Výběh tygrů

PRO VELKÉ KOČKY. Největší kočky světa chová ostravská zoo již od 70. let v podmínkách, které již dávno neodpovídají jejich potřebám.

„Současná stará klec je nejen zchátralá a neestetická, ale ani chovatelsky ani humánně neodpovídá modernímu chovu zvířat," uvedla mluvčí zoo s tím, že nesplňuje ani základní prostorové požadavky na chov tygrů. Jediným řešením této situace je proto demolice starého objektu a výstavba nového zařízení. Zoo Ostrava nyní pracuje na co nejrychlejším zahájení stavby.

Výběh tygrů

„Byla dokončena kompletní projektová dokumentace," dodala mluvčí Kalousková. Stavba výběhu tygrů je navržena jako objekt plně včleněný do přírody s minimálními požadavky na nadzemní stavby. Toto řešení přinese návštěvníkům možnost spatřit tygra v jeho přirozeném prostředí v listnatém lese se vzrostlými stromy. Oběma výběhy bude protékat umělý potůček, slévající se do jezírka u návštěvnické vyhlídky. Koupání tygrů tedy budou moci návštěvníci pozorovat z bezprostřední blízkosti. Součastí expozice budou dvě vyhlídková místa, interaktivní vzdělávací prvky a doplňková expozice pro menší zvířata. Nová expozice nabídne zvířatům mnohem větší životní prostor.

Průchozí voliéra pro kondory a další jihoamerické ptáky

MEZI PTÁKY. Nová průchozí voliéra vyroste na místě bývalé expozice irbisů a přilehlé ploše. Ve voliéře najdou nový domov například tyto druhy: kondor havranovitý, ibis šedokřídlý, čája obojková nebo písila americká.

Voliéra

„Expozice má imitovat přechod mezi jihoamerickými pampami a mokřady a upoutat hejny ptáků ať už létavých nebo žijících spíše na zemi," přiblížila mluvčí. Součástí projektu je i vybudování nové návštěvnické trasy (zkratky) mezi expozicí malých šelem a pavilonem indických zvířat okolo voliéry supů bělohlavých. Vznikne také vyhlídkové terasa, která nabídne nový pohled do výběhu medvědů a hulmanů. „V současnosti probíhá zpracování projektové dokumentace pro územní souhlas," dodala.

Pavilon evoluce. Otevíráme!

Pavilon evoluce. Ilustrační foto.Ostravská zoologická zahrada se v příštím týdnu po dlouhé době dočká otevření jednoho z finančně nejnákladnějších projektů v historii zoo - Pavilonu evoluce. Kromě šimpanzů najdou v pavilonu svůj domov také další zvířata.

Mnohem větší životní prostor než doposud získá i světově unikátní skupina vzácných kočkodanů Dianiných.

Stovka zvířat v 25 druzích

„Přibudou však i nová zvířata pestrobarevná africká prasátka štětkouni nebo i celé skupiny doposud nikdy nechovaných ryb, obojživelníků, plazů, zástupci hmyzu či bezobratlých," zmínil ředitel zoologické zahrady Petr Čolas s tím, že komplex nabídne domov více než stovce zvířat v 25 druzích.

V budoucnu by se jejich počet mohl vyšplhat až na 200. Pavilon zahrnuje také přírodní výběh pro kočkodany a velké venkovní expozice voliéry pro šimpanze.

Pavilon evoluce. Ilustrační foto.Unikátní pozorovací místnost

To vše je doplněno moderním sociálním zařízením pro návštěvníky, restaurací i interaktivními vzdělávacími prvky.

„Jako je například geochronologická osa vývoje, tabule evoluce primátů, evoluce lidského rodu, malby, zkameněliny," dodal ředitel Čolas.

Nechybí ani dětský hrací koutek a restaurace nebo unikátní pozorovací místnost.

Lepší podmínky pro život

Specifickým cílem projektu bylo výrazné zlepšení životních podmínek chovaných zvířat, vytvoření kvalitního zázemí pro nové druhy zvířat a rozšíření jejich počtu a druhů. Vybudovány byly nové stezky pro návštěvníky, došlo k ozelenění a vybudování vodní plochy a venkovních vyhlídek do jednotlivých výběhů.

„Samozřejmostí je i bezbariérový přístup a nerušený pohled do expozic pro návštěvníky na invalidním vozíku a děti v kočárku.

Bohatá výsadba zeleně navozuje atmosféru afrického deštného lesa," přiblížil ředitel zoo. Návštěvníci se mohou těšit na pohled na zvířata ze stromového patra pralesa a venkovní terasu s výhledem na africké kopytníky. Pozornost upoutá i centrální jezírko o objemu 30 tisíc litrů vody s vodopádem.

Pavilon evoluce. Ilustrační foto.

Náklady

„Pavilon evoluce je dosud nejdražší stavbou v historii ostravské zoo, ale jistě se to vyplatí. Vždyť ostravská zoo patří mezi nejnavštěvovanější turistické cíle v celé republice, ale i v kraji a samotné Ostravě," zhodnotil projekt primátor Ostravy Tomáš Macura.

Moderní expozice, která vznikla přestavbou bývalého pavilonu pro vodní ptáky v areálu ostravské zoo, stála 143,2 milionu korun. Předpokládané finanční náklady za výstavbu výukově interaktivního expozičního i chovatelského centra byly téměř 154 milionů korun.

„Nositelem projektu je statutární město Ostrava, které projekt spolufinancovalo 7,5 procenta z celkové částky. Z 92,5 procenta byl pavilon financován z evropských peněz, z dotace ROP Moravskoslezsko," přiblížila mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.