„Rok 2022 by se dal pro Zoologickou zahradu a botanický park Ostrava nazvat rokem turbulentním. Na jedné straně se už od jeho počátku radovala z rekordní návštěvnosti, která nakonec vyústila v historicky nejvyšší roční návštěvnost. Na straně druhé se už od začátku roku potýkala s nebývalým nárůstem cen za energie v důsledku krachu dodavatele. K tomu se v průběhu roku přidalo zdražování dalších komodit kvůli válce na Ukrajině…,“ uvedla Šárka Nováková, tisková mluvčí Zoo Ostrava s tím, že již leden z pohledu návštěvnosti začal velmi nadějně.

„Tehdy dorazilo na toto období nebývalé rekordní množství lidí – přes dvanáct tisíc,“ uvedla Nováková. Rekordních měsíců nakonec bylo pět – kromě ledna i březen, květen, říjen a listopad. Celková návštěvnost nakonec dosáhla 606 735 lidí. Přispěly tomu zejména teplé zimní a podzimní měsíce a návrat návštěvníků z Polska po covidových omezeních.

„Jsme nesmírně rádi, že nám lidé prokázali takovou přízeň, a to i přes všechny těžkosti, které celý loňský rok provázely nás všechny,“ uvedl ředitel zoo Jiří Novák.

Od začátku roku však ostravské zoo extrémně stouply náklady. Zejména u energií. „Nárůst jsme zaznamenali i u jiných komodit – krmení, materiálové náklady, služby a podobně.

Celkové náklady na provoz zoo se zvýšily o přibližně dvacet procent,“ řekl Novák a dodal: „Hned zkraje roku jsme zavedli řadu úsporných opatření. Díky příspěvku města Ostravy na částečné dokrytí vysokých nákladů za energie a také díky vysoké návštěvnosti se nám dařilo a zatím i nadále daří nepříznivou situaci zvládat bez významných omezení provozu.“