„Dvacet let je dlouhá doba, během které se mnohé změnilo. Ostravská zoo patří k významným hráčům v ochraně přírody nejen v České republice, ale i v rámci světa. Zoo nadále postupně vzkvétá, a to i díky vzrůstající přízni veřejnosti i našeho zřizovatele města Ostravy,“ vysvětluje důvody ke změně i ponechání tradice ředitel Zoo Ostrava Jiří Novák.


Nahrává se anketa ...

Předlohou se stala pestrobarevná příroda. "To osvědčené a pro nás charakteristické zůstalo, především motiv hrocha v logu," dodává Novák s tím, že na nové identitě se pracovalo více než rok.

Ostravští hroši, symbol zoologické zahrady:

Historie Zoo Ostrava a její nová vizuální identita:

Zdroj: Youtube

Historie log Zoo Ostrava:
1951 – 1970 bez oficiálního loga a sjednocené identity
1970 – 2004 logo s rysem (autor Ludvík Kunc)
2004 – 2023 logo s hrochem, od 2007 logo Botanického parku (autor Zdeněk Berger)

Z historie ostravské zoo

Historie Zoo Ostrava je spjata s aktivitami horníků dolů Zárubek a Alexander při budování takzvaného Hornického parku v Kunčičkách, který začal vznikat v roce 1948 a sloužil k rekreaci. O dva roky později vznikl nápad zřídit jako součást parku zoo, prvními zvířaty byli srnec, dvě srny a pět bažantů.

Oficiálním datem vzniku ostravské zoo se stal 26. říjen 1951, kdy byla schválena její první zřizovací listina.

K nejatraktivnějším přírůstkům kunčické zoo patřil bezesporu slon Pepík, který ještě jako mládě přijel v roce 1956 z pražské zahrady, stihl ho ale tragický osud. V lednu 1964 se mu podařilo překonat hrazení a poté, co poničil topení, spadl do sklepa a na následky zranění zemřel.

Na snímku je první slon ostravské zoo Pepík. Na snímku je první slon ostravské zoo Pepík. Zdroj: Archiv Zoo Ostrava

Smrt oblíbeného zvířete podle pamětníků špatně nesl zejména tehdejší ředitel, který zemřel o pouhý rok později. V té době už zahrada pátým rokem sídlila v novém stohektarovém areálu ve Slezské Ostravě.

Budování pavilonů

Přípravy na stěhování začaly už v půli 50. let a podobně jako předtím v Kunčičkách také tentokrát přiložili při budování pavilonů a jejich okolí ruku k dílu i nadšení brigádníci. Veřejnosti se ještě nedokončený areál otevřel 1. května 1960, trvalo ale ještě pět let, než se podařilo všechna zvířata přestěhovat z mnoha provizorních útulků do hotových pavilonů. Ještě déle pak trvalo, než se návštěvníci dočkali i upravených cestiček a potřebného zázemí.

Z archivu zoo:

Mezi zvířaty, které mohli lidé v nové zoo obdivovat, nechyběl ani slon, který i tentokrát dorazil z Prahy. Bylo to v červenci 1965 a samci Petrovi prý trvalo dva dny, než přestal trucovat a vylezl z přepravní bedny. Jeho ostravská kariéra ale byla velmi krátká, uhynul po pouhých třech letech. Chovatelé se ho také snažili dát dohromady se slonicí, která přijela do Ostravy v létě 1967, avšak bez úspěchu. Soňa, jak se samice jmenovala, nakonec pak žila v zoologické zahradě sama až do roku 1991 - více z historie ostravské zoo se dočtete zde.