Zoologická zahrada v Ostravě byla založena už v roce 1951. Rozkládá se v ojedinělé lokalitě tzv. Velkého ostravského lesa na ploše téměř 100 hektarů a v současné době je zde k vidění přes 4000 zvířat ve zhruba 430 druzích.

V souladu s posláním moderních zoologických zahrad přispívat k ochraně biologické rozmanitosti a pomáhat uchovat vzácná zvířata pro příští generace se v Ostravě zejména zaměřují na chov převážně ohrožených druhů nebo těch, které byly již zcela vyhubeny.

Udržují tak záložní populaci, aby nedošlo k jeho úplnému vymizení.

S dětmi za šimpanzy a slony

Co jedinečného nabízí?
- sloní stádo s mládětem

- společný výběh pro medvědy a hulmany

- kolekci vzácných madagaskarských lemurů

- skupinu hrochů obojživelných

- unikátní naučnou stezku Mokřady

- klidové zóny pro relaxaci a odpočinek

- propojení zoologických expozic s botanickými zákoutími

V posledních deseti letech prošla ostravská zahrada výraznou proměnou. Podařilo se postavit několik zcela nových moderních expozic i provést zásadní rekonstrukci některých starých objektů z 60. až 80. let minulého století.

K nejnovějším stavbám patří Pavilon evoluce pro šimpanze, kočkodany Dianiny a další západoafrické druhy, Pavilon slonů, Čitván neboli společný výběh pro medvědy ušaté a hulmany posvátné nebo Voliéry ptáků Tibetu a Číny. Tanganika je pavilonem pro hrochy a krokodýly, Papua zase rozsáhlá akva-terarijní expozice, na niž navazuje průchozí Voliéra Papua.

Malá Amazonie nabízí malý náhled do pestrosti amazonského pralesa, v expozici Safari projíždí safari expres přímo výběhy se stády kopytníků.

Dětí si mohou pohladit i nakrmit zvířata speciálními granulemi v expozici Na statku s domácími zvířaty. „Na své si u nás přijde každý. Pro děti máme herní koutky, dětská hřiště s interaktivními prvky, expozice s domácími zvířaty, kde je možnost přímého kontaktu se zvířaty a krmení,“ říká Šárka Nováková, tisková mluvčí ostravské ZOO.

„Rodičům s dětmi nabízíme i přebalovací místnosti, kojící koutky, zdarma možnost ohřevu kojenecké stravy v občerstvovacích zařízeních,“ dodává Nováková.

Sloni v ostravské zoo:

Stezky pro starší i handicapované

Součástí areálu je Botanický park, dokonalé místo k relaxaci a odpočinku. Tvoří ho tři stezky - Cesta vody, Cesta lesa a Cesta stínu v celkové délce asi šesti kilometrů, jež jsou na několika místech propojeny se zoologickými expozicemi.

I zde vyrostly nové prostorné voliéry pro velké dravce (orly, supy a orlosupy). Nově zde byla otevřena expozice Zahradní umění Dálného východu s bonsajemi a ornamentálními stromy. O prázdninách se v 11 a ve 14 hodin můžete zúčastnit víkendových komentovaných prohlídek pěstebních skleníků a každý den navštívit komentované setkání u vybraných druhů zvířat.

Ani starší návštěvníci či rodiny s malými dětmi se nemusejí rozlohy zahrady bát. Po areálu jsou rozmístěny stovky laviček a desítky odpočinkových míst. Nechybí ani řada nových dětských hřišť a herních koutků.

K dispozici je oblíbená restaurace Saola s celoročním provozem a několik stánků s občerstvením. Pro školy nabízejí zajímavou a širokou nabídku výukových programů a to pro děti všech věkových kategorií pracovní listy i informačně-inter-aktivní prvky.

Další články
z ostravské zoo
najdete zde.

Areál vychází vstříc i handicapovaným spoluobčanům. „Máme bezbariérový vstup do pavilonů, WC pro handicapované, možnost zapůjčení invalidního vozíku a speciální mapu zdarma,“ potvrzuje bezbariérovost areálu Nováková a vysvětluje, že se ostravská ZOO snaží myslet v podstatě na všechny a namátkou vyjmenovává jízdu vláčkem či safari expresem, suvenýry, odpočinková místa, komentované prohlídky skleníků, modely nebo kosterní repliky vzácných či vyhynulých zvířat.

Koruna pro ohrožené druhy

Návštěva ZOO Ostrava má ovšem i hlubší smysl. Zakoupením vstupenky pomáháte chránit zvířata a rostliny po celém světě, z každého vstupu totiž putuje 1 Kč na záchranu ohrožených druhů přímo ve volné přírodě.

A jak se lze do ostravské ZOO dostat? Pokud jedete autem, musíte z dálnice D1 sjet sjezdem č. 365 Ostrava Hrušov. Přímo k zahradě vás také zaveze trolejbus č. 104 (ze zastávky Náměstí Republiky a dále z centra města). Zahrada je otevřena denně po celý rok, přes léto od 9 do 19 hodin. Pokladny a pavilony se zavírají hodi-nu před zavírací dobou celého areálu, psům je vstup zakázán.

Aktuální informace najdete na www.zoo-ostrava.cz, a to rovněž ve verzi pro slabozraké.

Nejnovější expozicePavilon evoluce
Moderní chovatelský komplex pro šimpanze, kočkodany Dianiny a další druhy z deštných lesů západní Afriky. Najdete zde akvária, terária, insektária a ptačí voliéru.

Safari
Během hlavní sezony se můžete projet safari expresem přes tři rozlehlé výběhy přímo mezi stovkou afrických a asijských kopytníků (délka jízdy je 1520 min).

Noční Tanganika
Expozice s převráceným světelným režimem prezentující africké druhy živočichů s noční aktivitou komby ušaté a Garnettovy či damany stromové.