VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zoologická zahrada v Ostravě láká na vzácná zvířata

Přemýšlíte kam vyrazit v tropických vedrech v Ostravě? Botanický park ostravské zoo nabízí příjemné osvěžení v podobě tří stezek s názvem Cesta vody, Cesta lesa a Cesta stínu a další unikátní expozice.

7.8.2018
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Miroslav Kucej

Zoologická zahrada v Ostravě byla založena už v roce 1951. Rozkládá se v ojedinělé lokalitě tzv. Velkého ostravského lesa na ploše téměř 100 hektarů a v současné době je zde k vidění přes 4000 zvířat ve zhruba 430 druzích.

V souladu s posláním moderních zoologických zahrad přispívat k ochraně biologické rozmanitosti a pomáhat uchovat vzácná zvířata pro příští generace se v Ostravě zejména zaměřují na chov převážně ohrožených druhů nebo těch, které byly již zcela vyhubeny.

Udržují tak záložní populaci, aby nedošlo k jeho úplnému vymizení.

S dětmi za šimpanzy a slony

Co jedinečného nabízí?
- sloní stádo s mládětem

- společný výběh pro medvědy a hulmany

- kolekci vzácných madagaskarských lemurů

- skupinu hrochů obojživelných

- unikátní naučnou stezku Mokřady

- klidové zóny pro relaxaci a odpočinek

- propojení zoologických expozic s botanickými zákoutími

V posledních deseti letech prošla ostravská zahrada výraznou proměnou. Podařilo se postavit několik zcela nových moderních expozic i provést zásadní rekonstrukci některých starých objektů z 60. až 80. let minulého století.

K nejnovějším stavbám patří Pavilon evoluce pro šimpanze, kočkodany Dianiny a další západoafrické druhy, Pavilon slonů, Čitván neboli společný výběh pro medvědy ušaté a hulmany posvátné nebo Voliéry ptáků Tibetu a Číny. Tanganika je pavilonem pro hrochy a krokodýly, Papua zase rozsáhlá akva-terarijní expozice, na niž navazuje průchozí Voliéra Papua.

Malá Amazonie nabízí malý náhled do pestrosti amazonského pralesa, v expozici Safari projíždí safari expres přímo výběhy se stády kopytníků.

Dětí si mohou pohladit i nakrmit zvířata speciálními granulemi v expozici Na statku s domácími zvířaty. „Na své si u nás přijde každý. Pro děti máme herní koutky, dětská hřiště s interaktivními prvky, expozice s domácími zvířaty, kde je možnost přímého kontaktu se zvířaty a krmení,“ říká Šárka Nováková, tisková mluvčí ostravské ZOO.

„Rodičům s dětmi nabízíme i přebalovací místnosti, kojící koutky, zdarma možnost ohřevu kojenecké stravy v občerstvovacích zařízeních,“ dodává Nováková.

Sloni v ostravské zoo:

Stezky pro starší i handicapované

Součástí areálu je Botanický park, dokonalé místo k relaxaci a odpočinku. Tvoří ho tři stezky - Cesta vody, Cesta lesa a Cesta stínu v celkové délce asi šesti kilometrů, jež jsou na několika místech propojeny se zoologickými expozicemi.

I zde vyrostly nové prostorné voliéry pro velké dravce (orly, supy a orlosupy). Nově zde byla otevřena expozice Zahradní umění Dálného východu s bonsajemi a ornamentálními stromy. O prázdninách se v 11 a ve 14 hodin můžete zúčastnit víkendových komentovaných prohlídek pěstebních skleníků a každý den navštívit komentované setkání u vybraných druhů zvířat.

Ani starší návštěvníci či rodiny s malými dětmi se nemusejí rozlohy zahrady bát. Po areálu jsou rozmístěny stovky laviček a desítky odpočinkových míst. Nechybí ani řada nových dětských hřišť a herních koutků.

K dispozici je oblíbená restaurace Saola s celoročním provozem a několik stánků s občerstvením. Pro školy nabízejí zajímavou a širokou nabídku výukových programů a to pro děti všech věkových kategorií pracovní listy i informačně-inter-aktivní prvky.

Další články
z ostravské zoo
najdete zde.

Areál vychází vstříc i handicapovaným spoluobčanům. „Máme bezbariérový vstup do pavilonů, WC pro handicapované, možnost zapůjčení invalidního vozíku a speciální mapu zdarma,“ potvrzuje bezbariérovost areálu Nováková a vysvětluje, že se ostravská ZOO snaží myslet v podstatě na všechny a namátkou vyjmenovává jízdu vláčkem či safari expresem, suvenýry, odpočinková místa, komentované prohlídky skleníků, modely nebo kosterní repliky vzácných či vyhynulých zvířat.

Koruna pro ohrožené druhy

Návštěva ZOO Ostrava má ovšem i hlubší smysl. Zakoupením vstupenky pomáháte chránit zvířata a rostliny po celém světě, z každého vstupu totiž putuje 1 Kč na záchranu ohrožených druhů přímo ve volné přírodě.

A jak se lze do ostravské ZOO dostat? Pokud jedete autem, musíte z dálnice D1 sjet sjezdem č. 365 Ostrava Hrušov. Přímo k zahradě vás také zaveze trolejbus č. 104 (ze zastávky Náměstí Republiky a dále z centra města). Zahrada je otevřena denně po celý rok, přes léto od 9 do 19 hodin. Pokladny a pavilony se zavírají hodi-nu před zavírací dobou celého areálu, psům je vstup zakázán.

Aktuální informace najdete na www.zoo-ostrava.cz, a to rovněž ve verzi pro slabozraké.

Nejnovější expozicePavilon evoluce
Moderní chovatelský komplex pro šimpanze, kočkodany Dianiny a další druhy z deštných lesů západní Afriky. Najdete zde akvária, terária, insektária a ptačí voliéru.

Safari
Během hlavní sezony se můžete projet safari expresem přes tři rozlehlé výběhy přímo mezi stovkou afrických a asijských kopytníků (délka jízdy je 1520 min).

Noční Tanganika
Expozice s převráceným světelným režimem prezentující africké druhy živočichů s noční aktivitou komby ušaté a Garnettovy či damany stromové.

Autor: Ilona Smejkalová

Místo události:
7.8.2018
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka 16 000 Kč

Odborní asistenti v administrativě Asistent/ka provozního manažera Brno, Jesenicko, Olomoucko, Zlínsko OZP. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Potoční 503, Ostrava - Bartovice, Kontakt: telefonicky v pracovní dny od 9.00 do 15:00 hod. nebo e-mailem: p.liebertzova@bohemiaplus.cz, , Vhodné pro OZP., , Požadujeme: znalost práce na PC - MS Office, komunikační dovednosti, schopnost pracovat v týmu, samostatnost, časovou flexibilitu, čistý RT, ŘP sk. B., , Náplň práce: jednoduchá administrativa, kontrolní činnost, reporting na přímého nadřízeného, spoluúčast na řešení provozních situací.. Pracoviště: Bohemia marten plus s.r.o., ostrava - bartovice, Potoční, č.p. 503, 717 00 Ostrava 17. Informace: Pavla Liebertzová, +420 606 333 112.

Gastronomie - Gastronomie Pracovníci přípravy jídel v zařízeních 12 200 Kč

Pracovníci přípravy jídel v zařízeních rychlého občerstvení a ve výdejnách jídla Pomocná síla. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Gregorova 3, Moravská Ostrava, Kontakt: e-mailem: provoz.rpgostrava@gthcatering.cz, , telefonicky na č. 724 437 142 PO-PÁ 7:00-14:00 hod., , Náplň práce: Výdej jídel, mytí nádobí, drobný úklid., Zaměstnanecké výhody: Podnikové stravování.. Pracoviště: Gth catering a.s., moravská ostrava, Gregorova, č.p. 2582, 702 00 Ostrava 2. Informace: Silvie Jašeková, .

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka 6 700 Kč

Odborní asistenti v administrativě Asistent/ka personalisty - OZP. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 6700 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Potoční 503, Ostrava - Bartovice, Kontakt: telefonicky v pracovní dny od 8:30 do 14.30 hod. nebo e-mailem: p.liebertzova@bohemiaplus.cz, , Hledáme spolehlivého spolupracovníka do příjemného kolektivu společnosti zabývající se ostrahou., , Požadujeme :, -práci na PC, , -základy administrativy,, - vyřizování telefonních hovorů s milým projevem a dostatečnou slovní zásobou , -plnění pokynů nadřízených a spolupráci s ostatními zaměstnanci., , Pozice vymezena pro OZP, 20 hod./týdně.. Pracoviště: Bohemia marten plus s.r.o., ostrava - bartovice, Potoční, č.p. 503, 717 00 Ostrava 17. Informace: Pavla Liebertzová, +420 606 333 112.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 7 000 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních Pracovník/ce úklidu a údržby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 7000 kč, mzda max. 7000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Ostrava Třebovice, Na Valech 36, Kontakt: Podmínkou účasti ve výběrovém řízení je zaslání motivačního dopisu a strukturovaného životopisu na e-mail: vybermrnousek@seznam.cz, nejpozději do 31.8.2018. Do předmětu napište: UKLID. Pokud zájemce nezašle životopis a motivační dopis, nebude zařazen do výběrového řízení., , POŽADAVKY: , - vysoké pracovní nasazení, flexibilita, pečlivost, spolehlivost, loajalita, - zdravotní průkaz, , NÁPLŇ PRÁCE:, - denní úklid výdejny jídla po výdeji,, - denní úklid vnitřních a venkovních prostor pobočky, - praní, žehlení a údržba prádla, - zajišťování dalších úkolů dle pokynů vedoucího, - pracovní doba 14,00 - 18,00 hodin. Pracoviště: Mrňouskova mateřská škola - na valech, Na Valech, č.p. 5522, 722 00 Ostrava 22. Informace: Zuzana Běhalová, .


Ilustrační foto

Muže v Šenově vážně zranila vrtule rogala

Letošní burčák si trochu pospíšil.

Letos si burčák trochu pospíšil. V Ostravě už je k mání několik dní

Během pár minut srazily vlaky v kraji dva muže. Jeden na místě zemřel

V rozmezí pouhých tří minut vyjížděli záchranáři v Moravskoslezském kraji v sobotu 18. srpna ke dvěma případům sražených osob vlakem. K první události došlo dvanáct minut před desátou hodinou večer ve Frýdku-Místku, ke druhé o chvíli později ve Studénce.

Přechod smrti v Porubě zruší, aby se už neumíralo

Radní pro dopravu: Jednoduché, okamžité řešení! Starosta obvodu: Hurá akce a zvýšení rizika! Místní obyvatelé: Trest pro chodce, výhra pirátů silnic!

Policisté hledají svědky střelby v centru Ostravy

Ostravští policisté zadrželi muže, který v opilosti střílel v ulicích města z plynové pistole. Nyní hledají svědky události.

Vzpomínky pamětníka: S ubrusem na koštěti šli horníci vyjednávat s vojáky

V noci na 21. srpna 1968 překročila vojska Varšavské smlouvy hranice Československa. Státy sovětského bloku tak „bratrskou pomocí“ zabránily uvolňování poměrů v zemi, po pražském jaru přijely tanky a nastoupila normalizace. Deník skrze vzpomínky pamětníků připomíná výročí 50 let od invaze.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT