Žirafa v Ostravě nemohla zůstat kvůli tomu, aby se nespářila s vlastním otcem, samcem Kabu. Osmihodinový převoz vydrželo zvíře bez potíží, ve speciálním přívěsu doprovázela mladou žirafu její ošetřovatelka, řekla Šárka Kalousková z ostravského zoo.
"Příbuzenské křížení zvířat je pro další chov nežádoucí, proto se přesouvají mezi jednotlivými zahradami, aby vznikly vhodné páry. Tím se oživí krev stáda a co nejlépe zachová genetický materiál," řekla odbornice.
Dodala, že někdy je převoz nutný kvůli nedostatečné kapacitě zahrady. "Například v lednu jsme poslali na Srí Lanku pár primátů siamangů, loni v létě cestovala naše lvice do Itálie. Nejčastěji si ale vyměňujeme zvířata v rámci republiky," upřesnila Kalousková.
Žirafy Rothschildovy patří k ohroženým druhům zvířat, proto jsou v Evropě zařazeny do Evropských záchranných programů. Chov jednotlivých ohrožených druhů má na starost odborník z některé evropské zoologické zahrady, který koordinuje jejich přesuny.
"Výměna zvířat mezi zahradami v Česku i v rámci Evropy není nic ojedinělého. Přesuny se uskutečňují zdarma, takže v žádném případě nejde o obchod se zvířaty," dodala Kalousková.
Žirafa je plně samostatná a její máma, zkušená samička Cronkita, se stará o další mládě, které se narodilo koncem ledna. "S jednou žirafou se ostravské zoo tedy rozloučilo, ale návštěvníci se přesto mohou na prohlídku těšit. V pavilonu afrických zvířat na ně v současné době čeká další žirafí mládě," řekla pracovnice zahrady.
Ve dvouměsíční karanténě jsou nyní v Ostravě dvě veverky ratufy, které přivezlo ostravské zoo ze Srí Lanky výměnou za primáty. "Když se doveze zvíře, je běžným postupem, že ho návštěvníci hned neuvidí. Musíme ho nejdříve izolovat, abychom se přesvědčili, že nezavleče mezi naše zvířata nějakou chorobu," vysvětlila Kalousková.
Dodala, že pracovníci zahrady jsou právě v těchto dnech na cestě z Nizozemska, odkud přivezou levharta cejlonského. "Měli jsme tu levhartí pár, ale bez mláďat, takže uvidíme, jestli nová samice padne našemu samci do oka," řekla Kalousková.