Čtyři maminky najednou mohou rodit v moderním zrekonstruovaném porodním traktu. Tři v porodních boxech, pokud jde o normální porody, jedna na operačním sále císařským řezem.

„Zajišťujeme komplexní prenatální diagnostiku, ultrazvukový screening vrozených vad a péči o rizikové a patologické těhotenství. Jsme připraveni i na předčasné porody od jednatřicátého týdne těhotenství,“ uvedl primář gynekologie a porodnictví Městské nemocnice Ostrava Richard Spousta.

Porodníci fifejdské nemocnice se nebrání ani alternativním metodám vedení porodu. „Pacientka, která nechce tlumit bolest léky ani epidurální analgezií, může využít porodní vanu a relaxační účinky teplé vody. Porodní křeslo je polohovatelné, takže může rodit v jakékoliv poloze, která jí nejvíce vyhovuje, vkleče, ,na bobku‘, využívat vaky, balony a další pomůcky,“ popsal Spousta. Upozornil, že ve fifejdské porodnici ale neprovádějí porody do vody.

„Není jednoznačný názor, jestli je tento způsob přínosem, nebo jestli to není spíše taková móda,“ míní Spousta. Dodal, že také není možné, aby pacientka na přání rodila císařským řezem. „Tatínek může sledovat i tento porod, z hygienických důvodů ne na operačním sále, ale malým oknem,“ popsal primář. Je rád, že operační sál je součástí porodního traktu, dříve byl na jiném patře, což způsobovalo komplikace.

Vrchní sestra oddělení Jarmila Dorazilová si před rekonstrukcí prohlédla několik porodnic v zemi. „Nepřipouštěla jsem možnost, aby to u nás bylo jako jinde, to znamená, že jakmile otevřete dveře porodního boxu, hned uvidíte na pacientku. Proto jsme s architektem vymýšleli, jak to udělat, aby porodnická postel byla schovaná, protože porod je velmi intimní záležitost a je strašně nepříjemné pro maminky i pro personál, když chybí soukromí,“ tvrdí Dorazilová.

Dodala, že i sprchy a toalety jsou prostorné, bezbariérové. „To je důležité, protože těhotné ženy jsou objemnější, nemotornější, a tady mají dost místa i na míče a další pomůcky. Úžasná je nová porodnická vana. Máme ji jako jediní v celé republice. Je uzpůsobená tvarem, automaticky vyhřívaná na optimální teplotu pro těhotné, má zabudovaný antibakteriální filtr, to znamená, že není možná žádná infekce. Přinese rodičkám úlevu v první době porodní,“ popsala vrchní sestra.

Rekonstrukce porodnice, kterou financovalo město Ostrava, stála 41,5 milionu korun.