„V úterý jsem tu byla deset minut před půl šestou večer, jednadvacátá. Ve středu o hodinu dříve, a šestá,“ popisuje Daniela trpící zánětem u AJNA Dental Clinic. Pobočka soukromé kliniky ve Vítkovicích je jediným místem v kraji, kde pohotovost ordinuje v pracovní dny od 18 do 06 a o víkendu včetně svátků čtyřiadvacet hodin.

„Je to doslova masakr, od začátku prázdnin stoprocentní nárůst návštěvnosti a od srpna se to ještě stupňuje,“ tvrdí MUDr. Lubomír Beran, provozovatel řečeného zdravotnického zařízení v Závodní ulici 2885/86. Situaci si vysvětluje hromadnými dovolenými kolegů dentistů. Odvolává se na ně totiž většina pacientů…

Lidé chtějí v Ostravě svého zubaře, ilustrační foto.
Více než pět set zájemců za pár hodin. Lidé chtějí v Ostravě svého zubaře

„Ještě, že teplo a nelije. Venku není přístřešek “ uvádí Daniela. Ve frontě potkává mimo jiné souseda ze Starých Hamrů v Beskydech, lidé totiž jezdí na ostravskou zubní pohotovost z celého regionu. Občas se objeví i bílo-fialová sanitka vězeňské služby, která vodí trestance s akutními případy dovnitř přímo.

„Sobotní průměr míváme 110 pacientů, tu minulou to bylo ale 180,“ pokračuje majitel AJNA Dental Clinic. Ve všední dny před ní stává ve frontě osmdesát devadesát lidí. V ordinaci jsou v době špičky k dispozici dva lékaři – schopni za hodinu ošetřit deset patnáct lidí, Když se ovšem dvě hodiny před otevřením nahromadí na čtyřicet pacientů, pak je jasné, že poslední bude ošetřen nejdříve za další tři hodiny.

Čekací doba hrozná

„Obešli jsme půl Ostravy, než jsme se dostali tady a nakonec jsme zkusili jet do Olomouce, kde ale končila provozní doba a v čekárně seděli tři dospělí a malý chlapeček, takže taky smůla,“ líčí Vladimír, jehož partnerku Libuši bolí zuby od druhé srpnové neděle.

Pomoc nachází žena stejně ve Vítkovicích, nicméně nad ránem.„My to zvládáme, ale pacienti bohužel musí čekat. Navíc, po cca pěti hodinách služby se z hygienických důvodů provádí sterilizace nástrojů a dezinfekce prostor,“ podotýká MUDr. Beran.

Ten má stomatologickou ordinaci i v Čechách – kde pro zubaře neexistuje brát si volno, aniž má recipročně domluvený u kolegů zástup pro ošetření vlastní klientely. A to v podle něj Ostravě bohužel chybí!

Ostravar Aréna. Ilustrační foto.
Ostravar Arénu čeká další rekonstrukce zhruba za 2 miliardy. Začne po šampionátu

„My to zvládáme, ale pacienti bohužel musí čekat. Nezapomínejte ani na dobu pro sterilizaci nástrojů či dezinfekci prostor,“ podotýká MUDr. Beran. Ten má stomagologickou ordinaci i v Čechách – kde podle něho pro zubaře neexistuje brát si volno, aniž má recipročně domluvený u kolegů zástup pro ošetření vlastní klientely.

„Zoufalí lidé vyhledávají zubní pohotovost jako záchranu. Ale mají z toho nakonec trauma,“ shrnuje své zkušenosti Vladimír. Přesněji řečeno se systémem, nikoliv poskytovanou péčí (považuje ji stejně jako další ostravští pacienti za výbornou). Libuši každopádně čeká výměna drénu v ústech, tím pádem i další stání ve frontě.

Naděje pro nemocné či po úrazu. Vědci v Japonsku informovali o objevu, který by mohl umožnit opětovný růst zubů.
Lidem by mohly růst třetí zuby. Japonští vědci našli způsob, jak na to

AJNA Dental Clinic ve Vítkovicích sousedí s městským stadionem a tuto neděli bude okolo, bolavé zuby nebolavé zuby, rušno. Baník hostí na domácím hřišti Pardubice! Dojezd a parkování nemusí být jednoduché, byť majitel zdejšího fitness centra umožňuje stání pro pacienty (na prvních třicet minut gratis) na vyhrazené ploše. Další volná místa před závorou mohou lidé využívat bezplatně.

Pomáhají i jinde, ale…

Zubní pohotovost je podle aktuálního rozpisu z krajského úřadu ve všech okresech s výjimkou Frýdecko – Místecka a Novojičínska. V nepracovní dny a svátky ji poskytují od 8 do 13 hodin nemocnice v Třinci, Karviné – Ráji, Havířově či Opavě a taktéž od 8 do 12 hodin soukromí dentisté v Bruntále a Krnově.

Ostrava je však jediná, kde se ordinuje v pracovní dny večer a v noci a o víkendech a svátcích většinu času. V zázemí AJNA Dental Clinic se zubní pohotovost v Ostravě nachází od 1. června loňského roku, kdy MUDr. Beran vyhrál výběrové řízení vyhlášené krajem, kterého se zúčastnil tehdy také dosavadní poskytovatel pohotovosti - Městská nemocnice Ostrava, avšak kvůli vyšší ceně ve výběrovém řízení neuspěla. Zubní pohotovost v Ostravě se tak z Fifejd poprvé přesunula do privátní sféry.