Podle majitele kliniky AJNA, stomatologa Lubomíra Berana, není stav chrupu u dětí, které nemají pravidelnou péči, dobrý. „Je šokující, že někteří žáci ve věku 6 až 10 let byli u zubaře poprvé v životě,“ uvedl Beran.

Starosta obce Dětmarovice, která se do projektu karvinského senátora Ondřeje Febra a lékaře Lubomíra Berana přihlásila jako třetí po Stonavě a Doubravě, řekl, že je trochu zklamán malým zájmem rodičů zdejších dětí.

Lubomír Beran zubní lékař.
Ostravský zubař kritizuje svého šéfa: Pan Šmucler vytvořil bariéru

„Projekt je mi sympatický, otevírá velmi potřebnou diskusi o zajištění zdravotní péče. Lidé odvádějí povinné pojištění, ale mnohdy nejsou schopni si najít stomatologa, který chce pracovat na pojišťovnu,“ říká dlouholetý starosta Dětmarovic Ladislav Rosman s tím, že pro využití preventivní stomatologické prohlídky v Ostravě se rozhodli rodiče osminy školáků ze zdejší školy. „Popravdě jsem si myslel, že jich bude více než 28. Věřím, že až se seznámí s výsledky projektu, přibudou další zájemci,“ doplnil Rosman.

Stejně jako autoři projektu se pozastavuje nad prudce odmítavou reakci prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera, který ho veřejně kritizuje a snahu ostravského stomatologa Berana zpochybňuje.

Ostrava má svou první vodíkovou zubní ordinaci.
Z noční můry pohoda a relax. Ostrava má svou první vodíkovou zubní ordinaci.

„To víte, že jsem si jeho stanovisko pečlivě pročetl. Ale nesouhlasím s ním, v regionech chybí stomatologové, a především péče o chrup dětských pacientů je tristní. Děti mají neošetřené kazy. Prozatím je nebolí, ale v dospělosti s tím mohou mít velké problémy,“ říká starosta Dětmarovic.

Zájem o zubaře má i Orlová

Přes zmíněný postoj šéfa českých stomatologů projekt pokračuje úspěšně dál. Zajistit svým školákům zubní péči mají zájem i další obce a velmi.

Podle čerstvě zveřejněných dat České stomatologické komory (ČSK) připadá na jednoho zubaře průměrně 1222 obyvatel. To je výrazné zlepšení oproti situaci před dvaceti lety. Nicméně v posledních třech letech začal počet stomatologů snižovat.
Dostupnost zubařů: Některé kraje na tom nejsou dobře. Podívejte, jak je to u vás

„Momentálně se na nás obrátila starostka třicetitisícové Orlové, odkud by řada rodičů chtěla takto organizovaně posílat své děti na preventivní prohlídky k zubaři,“ řekl spoluautor projektu Ondřej Feber.

Starostka Orlové Lenka Brzyszkowská tento projekt vítá. „Rádi této možnost využijeme. Máme už přes tři stovky zájemců, zatím ale vše připravujeme a hledáme termín,“ řekla.