Severská zvířata mají zase ve svém výběhu zastíněné části, kam se mohou před spalujícím sluncem schovat.

„Pokud jde o medvědy nebo sněžného levharta, v tomto počasí je ochlazujeme vodou, konkrétně sprchováním. U těchto druhů se tak ale děje i v případě, že se zrovna nejedná o teploty kolem třicítky. U medvědů navíc platí to, že když si namočí kožich, ochlazuje je podobně, jako když si člověk oblékne mokré tričko,“ vysvětlil Derlich s tím, že lední medvěd má stejně jako tygr ussurijský takřka po celý rok k dispozici bazén, kde se může kdykoli ochladit. Běžně se sprchují také pštrosi, vodu potřebují i jeleni.

V jejich případě se ale jedná o to, že pokud je teplo dlouhodobé, vyschne jim bahniště. Zaměstnanci jim tam proto vozí vodu z rybníka.

„Obecně lze říci, že všechna zvířata, která vodu potřebují, ji mají,“ ubezpečil Derlich. Ven se v těchto vedrech nechce ani slonům.

Hůř než zvířata jsou na tom v horku zaměstnanci zoo, kteří se musejí bez ohledu na počasí o zvířata starat jako obvykle. „Zvířata samozřejmě krmí, uklízejí jim, takže žádné úlevy nemají,“ řekl Derlich a dodal, že zoo se snaží, aby ošetřovatelé zvířat měli zajištěn pitný režim.

„Kupujeme sirupy, oni si z toho dělají vodu se šťávou,“ dodal.