Autor projektu Petr Bajgar letos v lednu uvedl, že by chtěl koncem roku zahájit provoz. Šlo by o první zvířecí krematorium v Moravskoslezském kraji. Situace se však razantně změnila.

Mezi místními, kteří proti krematoriu sepsali petici a podpořila je i slezskoostravská radnice, se rozšířila informace, že společnost od svého záměru ustoupila. Deník proto oslovil Petra Bajgara, který však něco takového popřel.

Restaurace se nachází v bývalé smuteční síni u hřbitova.
Restaurace, kde byste ji nečekali: ve smuteční síni v Ostravě teče pivo proudem

„Je to trochu jinak. Na své plány, které jsme připravovali několik let, jsme rozhodně nerezignovali,“ řekl Deníku.

Velká EIA

Potvrdil však, že z krajského úřadu stáhl oznámení o záměru vybudovat ve zmíněné lokalitě zvířecí krematorium. Důvodem byl požadavek odboru životního prostředí ostravského magistrátu na provedení takzvané velké EIA - tedy posuzování vlivu záměru na životní prostředí. Krajským úředníkům by podle Petra Bajgara nezbylo nic jiného, než o provedení velké EIA rozhodnout.

„Než se tak stalo, sami jsme oznámení o záměru stáhli,“ řekl Petr Bajgar a dodal: „Velká EIA by znamenala, že se celý proces bude dělat úplně znovu. Všechno musí dělat autorizované osoby a musí k tomu být spousta nových posudků, což jsou další náklady. Ale to by nebyl až tak velký problém. Problém je v tom, že velká EIA končí veřejným projednáváním a v době covidu prostě veřejné projednávání nešlo dělat.“

Lidé tráví slunečnou neděli u Žermanické přehrady, 15. srpna 2021 v Soběšovicích.
OBRAZEM: Žermanická přehrada v obležení, tropický víkend trávili lidé u vody

Jak Petr Bajgar zopakoval, myšlenky na vybudování zvířecího krematoria v Ostravě-Koblově se nevzdává. „To určitě ne. Jsou i další úřední postupy, které nyní zvažujeme,“ uvedl.

Další zájemci

Hraje se i o čas. Záměr vybudovat v Ostravě zvířecí krematorium mají podle Petra Bajgara i další dvě společnosti, které již podobné zařízení provozují v jiných městech republiky. Jako lokality si prý vybraly Mariánské Hory a Ostravu-Kunčice.

„Když budou rychlejší, tak jim poblahopřeji,“ uvedl Petr Bajgar. O zvířecím krematoriu začal poprvé uvažovat v roce 2016.

Klimkovice a zdejší lázně nabízejí zajímavá zákoutí a místa.
OBRAZEM: Lázeňská promenáda i koupaliště zdarma aneb letní víkend v Klimkovicích

„Tehdy jsem svou matku přistihl, jak brečíc v dešti, pohřbívá našeho psa Bena,“ přiblížil počátky projektu Petr Bajgar s tím, že lidé by měli mít možnost důstojně se rozloučit se svými domácími mazlíčky. Podle něj krematorium zvířat v Moravskoslezském kraji schází.