První zvířecí krematorium v Moravskoslezském kraji se má nacházet v areálu bývalého Dolu Koblov v Ostravě-Koblově. V současné době probíhají povolovací a připomínková řízení. Některým z místních se ale záměr nelíbí, dokonce vznikla petice proti výstavbě. 

„Věřím tomu, že pokud půjde vše podle plánu, mohli bychom začít fungovat ještě letos. Je to ale poměrně náročný a zdlouhavý proces, který trvá již několik let,“ řekl Deníku autor projektu Petr Bajgar ze společnosti Krematorium zvířat Ostrava. 

O zvířecím krematoriu začal poprvé uvažovat v roce 2016. „Tehdy jsem svou matku přistihl, jak brečíc v dešti, pohřbívá našeho psa Bena,“ uvedl Bajgar s tím, že lidé by měli mít možnost důstojně se rozloučit se svými domácími mazlíčky.

Turistická chata Severka a panorama Beskyd, 15. ledna 2021 v Dolní Lomné.
Šikana na horské chatě v Beskydech. Udavači neustále volají policii i hygienu

Jaké jsou v kraji současné možnosti

Podle něj krematorium zvířat v Moravskoslezském kraji schází. „Co teď lidem zbývá? Pohřbení do země, což ale není tak jednoduché, jak se může zdát,“ řekl Bajgar. Mimo jiné je nutné splnit hygienické a veterinární požadavky. Zvířecí ostatky musí být například uloženy nejméně dvě stě metrů od vodního zdroje, sto metrů od nejbližší stavby pro bydlení, padesát metrů od sousedního pozemku a podobně. „Pokud nemáte velký pozemek, tak to jen stěží splníte. A to už nemluvím o lidech ze sídlišť,“ uvedl Bajgar.

Majitelé umírajících a trpících zvířat také volí bezbolestné uspání svého miláčka u veterináře a následný odvoz do kafilérie. „Ale ne každý to takto chce. Někteří si prostě přejí osobní rozloučení se zvířetem, které je provázelo velkou částí jejich života. A to jim chceme dát,“ řekl Bajgar.

Záběry z kamer ve vozidlech DPO, které policie použila při řešení jednoho z případů krádeže v tramvaji.
Bezpečnost pasažérů v Ostravě! Všechny vozy DPO mají mít kamery. Proč nejsou?

Petice

Podrobnosti k petici proti zvířecímu krematoriu Bajgar nemá. „Vím, že vznikla, ale s podrobnostmi mě nikdo neseznámil. Jsem připraven se s lidmi setkat a vše jim detailně vysvětlit,“ dodal Bajgar, jenž zdůraznil, že na webových stránkách zvířecího krematoria je již delší dobu spuštěna diskuse. „Objevilo se tam srovnání s kafilériemi, které opravdu zapáchají.

Tohle ale s kafilérií nemá nic společného. Technologie, které chceme využít, jsou principiálně stejné jako u klasických krematorií. Je to podle stejné legislativy, musí se dělat stejné kroky. Ta technologie je naprosto stejná, pouze pec je samozřejmě menší,“ vysvětlil Bajgar a dodal:

„Krematorium bude vybaveno samostatnou místností pro rozloučení. Místnost je opatřena vestavěným oknem, kterým lze přímo sledovat kremaci.“

Už od 26. dubna 2021 budou moci cestující využít novou pravidelnou linku mezi Ostravou a ukrajinským Kyjevem.
Nová letecká linka spojí Ostravu a Kyjev

Pejsci

Krematorium zvířat Ostrava předpokládá, že rozloučení s domácím mazlíčkem využijí zejména pejskaři. „Mohlo by jít až o osmdesát procent, u zbývajících dvaceti procent půjde o kočky, křečky, morčata, ptáky a ostatní drobná chovaná zvířata,“ uzavřel Bajgar.
Deník se tématu bude dále věnovat a dá prostor i lidem, kteří se zvířecím krematoriem nesouhlasí.