Akupunktura se používala k léčbě zvířat již před několika tisíci lety, není tedy ve světě medicíny žádnou novinkou. V posledních letech však dochází k rozvoji této techniky i v západní medicíně, což umožňuje ovlivnit bolestivé a zánětlivé reakce v těle zvířete bez nutnosti operace či jiné léčby. Použití akupunktury na problémy pohybového aparátu vykazuje skvělé a měřitelné výsledky, díky kterým se může postavit na nohy i pes, jehož majitelé už téměř nedoufali, že kdy bude chodit.

 

Na co akupunktura zabírá

Podle Lubomíra Sojky lze však akupunkturou řešit i mnoho dalších problémů. "Já se zaměřuji především na tu oblast medicíny, kde má akupunktura obecně největší účinnost a kde již zčásti víme, jak funguje. Jedná se především o oblast bolesti a neurologických problémů, jako je obrna, křečové stavy, poúrazové rehabilitace páteře a podobně." Zvíře je při aplikaci prakticky vždy při vědomí, i když lékař připouští, že případná sedace, která se ale reálně u akupunktury nepoužívá, nemá prakticky žádný negativní vliv na účinnost léčby.

Chov skotu. Ilustrační snímek
Komfort stojí peníze. Zvířata půjdou na druhou kolej, obávají se ochránci

Jaké čekat výsledky

Úspěšnost akupunktury je, stejně jako u ostatních fyzikálních léčebných metod, poměrně těžko měřitelná, ale podle doktora Sojky záleží i na tom, jaký léčebný cíl si stanovíme a čeho budeme chtít po ukončení léčebné kůry dosáhnout. "Vzhledem k tomu, že akupunkturu používám maximálně indikovaně a v případech, kdy odhaduji, že by mohla pomoci, tak celková úspěšnost terapie je u mých pacientů vysoká," přiznává sympatický doktor, který navíc tvrdí, že aplikaci samotných jehel snáší zvířecí pacienti poměrně dobře. "Pokud při prvním sezení zjistíme, že zvíře akupunkturní jehly netoleruje, tak terapii buď modifikujeme nebo majiteli nabídnu lehké zklidnění pacienta," doplňuje MVDr. Sojka.

 

Když do dobře dopadne

O tom, že to skutečně funguje, vypovídá nejen naše rozsáhlá galerie, kterou jsme pořídili se svolením MVDr. Sojky na jeho instagramu, který je příznačně nazván "petneedle", ale i podle příběhu staršího křížence Krtka, o který se s námi podělil. "Krťa ke mě docházel pravidelně. Jednou přišla panička, že potřebuje opět vycévkovat, protože měl dlohodobě problémy s vyprazdňováním. Prodělal všechny možné testy, byl laboratorně vyšetřen, opakovaně podstupoval ultrasonografie močových cest, byl vykastrován, podstoupil medikaci na podporu funkce močového měchýře, ale stav se jen horšil a nebyl schopen močit jinak než v podřepu jako fenka.

Takzvaná BARF (bones and raw) strava nehraje na líbivé obaly ani granule v různých tvarech a barvách, ale předkládá psů čisté maso, zeleninu a bylinky.
Syrová psí hostina? BARF je alchymie, neobejde se bez zkušeností i mrazáku

Pak jsem ho ale detailně vyšetřil a zjistil jsem, že má výraznou bolest v oblasti levého křížokyčelního kloubu – tedy na noze, která také byla jeho stojnou nohou. Po cílené aplikaci akupunktury a nasazení neuromodulace byl z Krti druhý den doslova jiný pes. Opět radostně běhal, močil téměř normálně, krásně se na nožku postavil. Od té doby cévkování nepotřebuje a dle majitelky je z něj zase štěně," podělil se o příběh s dobrým koncem usměvavý lékař.

Kolik taková procedura stojí?

Ceny jsou dané podle náročnosti ošetření a také záleží, zda bude použita elektrostimulace. Pokud je daný terapeut certifikovaný (toto vzdělání je možné pouze v zahraničí), tak se většinou jednotlivá sezení pohybují kolem 1000 Kč. "Základní léčba je vždy 4-6 aplikací jednou týdně a pak se vyhodnotí klinický efekt. U chronických nebo těžkých případů (např. po úrazech míchy nebo periferních nervů) lze léčbu postupně prodlužovat a pak se jedna aplikace dělá cca každé 3-4 týdny," vysvětluje veterinární lékař, který svou certifikaci získal díky studiím ve Velké Británii a Rakousku.

Jak to celé funguje

Léčba spočívá především v diagnostice problému a maximálně přesném určení postiženého místa. U bolesti se jedná o dosti komplexní přístup, a to včetně detailního vyšetření zvířete. "Vyhodnocují se také dosavadní klinické nálezy a RTG, CT či MRI snímky. Dále se snažím od majitele zjisti typ a naturel zvířete. Pak se do přesně a specificky zvolených akupunkturních bodů zavedou akupunkturní jehly, které se po určitém čase buď manuálně či elektrickým proudem stimulují. Zbytek dne má pak zvíře klid," vysvětluje princip akupunkturní léčby MVDr. Lubomír Sojka. Majitel pak obdrží detailní zprávu, aby věděl, jak k danému problému komplexně přistupovat a popřípadě se léčba doplní vhodnou medikací, kterou je například neuromodulace. Malá plemena a kočky se ošetřují na stole, popřípadě v náručí, velká plemena podstupují akupunkturu v klidovém stavu na zemi.

Za rozhovor i fotografie děkujeme MVDr. Lubomíru Sojkovi, GPCert (WVA&CPM), BMAS member.